Pan Toti i ziarenko

pan-toti-ziarenko

Pan Toti, mały ludzik, który mieszka w domku w drzewie, jest jednym z bardziej ostatnio lubianych przeze mnie i moich synów bohaterów książkowych. Przygody jego i jego przyjaciół, wraz z którymi mieszka na małej wyspie, śledzimy z niekłamaną przyjemnością. Dzieci doskonale się bawią, a jednocześnie czytają książki mądre i pouczające.

Pan Toti i ziarenko

Nie inaczej jest i tym razem. Pan Toti i ziarenko autorstwa Joanny Sorn-Gary wypadałoby chyba czytać na początku przygody z Panem Totim i jego przyjaciółmi. Z książki dowiemy się bowiem trochę więcej o głównym bohaterze i pozostałych stworzonych przez autorkę postaciach. Pan Toti to wytrawny poszukiwacz skarbów. Poszukuje ich nieustannie w swej własnej kopalni, która mieści się bezpośrednio pod jego domkiem umiejscowionym w pniu drzewa. Tym razem podczas poszukiwań w jego ręce wpada dość sporych rozmiarów ziarenko. Pan Toti ma początkowo nadzieję, że ma ono właściwości magiczne. Niestety, z usilnych prób czarowania niewiele wychodzi, więc nasz mały bohater postanawia dać niezwykłe ziarno swemu przyjacielowi Hehelowi, który jest zresztą ogrodnikiem. U Hehela czekała go nie lada niespodzianka. Odnajduje swego przyjaciela w towarzystwie dziwnego, zielonego zwierzaka. Zwierzak jest zaś bardzo głodny. Czy przyjaciołom uda się nakarmić zielonego stworka i odkryć skąd wziął się na wyspie?

Pan Toti i ziarenko to kolejna mądra bajka, która wyszła spod pióra Joanny Sorn-Gary. Tym razem autorka porusza temat posiadania zwierzątka i wiążących się z tym obowiązków. W słowach, które zrozumie każde dziecko, za pośrednictwem małych bohaterów i ich perypetii, tłumaczy ile uwagi i odpowiedzialności wymaga własne zwierzę. Pokazuje, że to nie zabawka, którą można porzucić w każdej chwili. Morał ubiera w proste w odbiorze słowa oraz zabawną historyjkę, która dziecko rozbawi, ale też czegoś nauczy. Tworzy ciekawy świat, do którego dziecko chce wracać i postaci, których zwyczajnie nie da się nie lubić.

Nie tylko mądra historia

Pan Toti i ziarenko, podobnie jak wcześniej recenzowane przez mnie pozostałe książki z serii, to nie tylko ciekawa, pełna humoru, okraszona sporą dawką morału oraz zilustrowana w niebanalny sposób historia. To również spora ilość zadań do wykonania przez dziecko, które nauczą czegoś nowego, a przy okazji zapewnią dodatkową dawkę rozrywki. Polecam.

Pan Toti i ziarenko, Joanna Sorn-Gara, Wydawnictwo ARTI

1 Comment

  1. Sisters92

    Dobrze, że książeczka porusza temat obowiązków związanych z posiadaniem zwierzęcia.

    18 . Sie . 2017

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *