Pan Toti i ziarenko
Dziecko,  Książki

Pan Toti i ziarenko

Pan Toti, mały ludzik, który mieszka w domku w drzewie, jest jednym z bardziej ostatnio lubianych przeze mnie i moich synów bohaterów książkowych. Przygody jego i jego przyjaciół, wraz z którymi mieszka na małej wyspie, śledzimy z niekłamaną przyjemnością. Dzieci doskonale się bawią, a jednocześnie czytają książki mądre i pouczające.

Pan Toti i ziarenko

Nie inaczej jest i tym razem. Pan Toti i ziarenko autorstwa Joanny Sorn-Gary wypadałoby chyba czytać na początku przygody z Panem Totim i jego przyjaciółmi. Z książki dowiemy się bowiem trochę więcej o głównym bohaterze i pozostałych stworzonych przez autorkę postaciach. Pan Toti to wytrawny poszukiwacz skarbów. Poszukuje ich nieustannie w swej własnej kopalni, która mieści się bezpośrednio pod jego domkiem umiejscowionym w pniu drzewa. Tym razem podczas poszukiwań w jego ręce wpada dość sporych rozmiarów ziarenko. Pan Toti ma początkowo nadzieję, że ma ono właściwości magiczne. Niestety, z usilnych prób czarowania niewiele wychodzi, więc nasz mały bohater postanawia dać niezwykłe ziarno swemu przyjacielowi Hehelowi, który jest zresztą ogrodnikiem. U Hehela czekała go nie lada niespodzianka. Odnajduje swego przyjaciela w towarzystwie dziwnego, zielonego zwierzaka. Zwierzak jest zaś bardzo głodny. Czy przyjaciołom uda się nakarmić zielonego stworka i odkryć skąd wziął się na wyspie?

Pan Toti i ziarenko to kolejna mądra bajka, która wyszła spod pióra Joanny Sorn-Gary. Tym razem autorka porusza temat posiadania zwierzątka i wiążących się z tym obowiązków. W słowach, które zrozumie każde dziecko, za pośrednictwem małych bohaterów i ich perypetii, tłumaczy ile uwagi i odpowiedzialności wymaga własne zwierzę. Pokazuje, że to nie zabawka, którą można porzucić w każdej chwili. Morał ubiera w proste w odbiorze słowa oraz zabawną historyjkę, która dziecko rozbawi, ale też czegoś nauczy. Tworzy ciekawy świat, do którego dziecko chce wracać i postaci, których zwyczajnie nie da się nie lubić.

Nie tylko mądra historia

Pan Toti i ziarenko, podobnie jak wcześniej recenzowane przez mnie pozostałe książki z serii, to nie tylko ciekawa, pełna humoru, okraszona sporą dawką morału oraz zilustrowana w niebanalny sposób historia. To również spora ilość zadań do wykonania przez dziecko, które nauczą czegoś nowego, a przy okazji zapewnią dodatkową dawkę rozrywki. Polecam.

Pan Toti i ziarenko, Joanna Sorn-Gara, Wydawnictwo ARTI

Obserwatorka i komentatorka życia. Z pasją o kulturze, podróżach, rodzicielstwie i życiu jako takim. Po ojcu M, po mężu P. Wiecznie zabiegana, nieustannie niewyspana...

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *