W góry czy nad morze?

w-gory-czy-nad-morze

Mam ostatnio wrażenie, że czas biegnie zdecydowanie zbyt szybko. A może to tylko kwestia tego, że nad morzem, gdzie mieszkam, lato w tym roku, podobnie zresztą jak w roku ubiegłym, nie jest takie, jakiego bym oczekiwała? Lato jest mało letnie. Brakuje słońca i ciepła. Dlatego też odliczam już dni do urlopu, by w końcu poczuć lato, wakacje i ten niesamowity klimat, który temu okresowi co roku towarzyszy.

Każdego roku, gdzieś w okolicach stycznia, razem z Wojtkiem zadajemy sobie pytanie, jak będzie wyglądał nasz letni urlop. Sporo już wspólnych urlopów przeżyliśmy. Niby znamy się zaledwie od lat niemal dziesięciu, a już tyle wspólnie spędzonego czasu za nami i mnóstwo niesamowitych letnich podróży. Zjeździliśmy wspólnie kawałek Europy, pokręciliśmy się też po naszej pięknej Polsce. Widzieliśmy i przeżyliśmy sporo. Oboje lubimy zarówno wakacje spędzane w górach, jak i letni czas w pięknych, nadmorskich klimatach. Pytanie zatem brzmi… w góry czy nad morze?

Tatry, Karkonosze czy Bieszczady?

Tatry, Karkonosze czy Bieszczady. Każde z gór robią na mnie za każdym razem niesamowite wrażenie. Bieszczady przyszło mi odkrywać wraz z moim mężem. To tam pojechaliśmy najpierw w podróż przedślubną… a potem poślubną. I było niesamowicie za każdym razem. Wielogodzinne wędrówki po górach zapewniają sporą dawkę wrażeń. Ponoć najlepszy czas na te góry to początek jesieni. My jednak Bieszczady odkrywaliśmy za każdym razem w czerwcu. I widoki są po prostu imponujące. Soczystość zieleni o tej porze roku robi ogromne wrażenie. Na szlakach nie spotkamy jeszcze tłumów, za to zapuszczając się w co odleglejsze i bardziej dzikie rejony można na swej drodze napotkać rysia czy niedźwiedzia. Nie bylibyśmy jednak sobą, gdyby podczas naszych wakacji zabrakło elementów kultury. A tych w Bieszczadach jest bez liku. Wrażenie zrobiły na nas przede wszystkim wszechobecne cerkwie. Tu czuć, że Polska jest krajem wielokulturowym.

fotoksiążka Printu

fotoksiążka Printu

fotoksiążka Printu

A może nad morze?

Tęskni mi się czasami za Bieszczadami i górami jako takimi. Od kiedy jednak zostaliśmy z Wojtkiem rodzicami, to dobro i wygoda naszych dzieci, a po części też nasza i nasz święty spokój zwyciężają z potrzebą szwendania się po górskich szlakach. I tak od lat kilku naszą wakacyjną destynacją stają się co roku malownicze kraje położone nad brzegiem Adriatyku. Mimo że mieszkamy w Gdańsku, to jednak wybieramy morze położone na drugim krańcu Europy. Tam bowiem czeka na nas za każdym razem piękna pogoda, mnóstwo słońca i ciepła woda, w której z przyjemnością się kąpiemy, bez obawy, że nabawimy się kataru.

fotoksiążka Printu

fotoksiążka Printu

Nawet konieczność odbycia dwudniowej trasy samochodem nas nie odstręcza. Zresztą już samą podróż nad Adriatyk traktujemy jak część odpoczynku wakacyjnego. Nasze dzieci są też już wprawione w dalekich podróżach i im są starsze, tym droga nad morze jest mniej uciążliwa. Nad Adriatykiem nie ograniczamy się jednak wyłącznie do plaży i morskich kąpieli. Więcej w nas podróżników niż turystów. Z każdej wyprawy chcemy wynieść jak najwięcej wspomnień, a nie oszukujmy się, leżenie na piasku (tudzież kamieniach) zanadto nie rozwija i nie zapada w pamięć. Dlatego też sporo zwiedzamy, jesteśmy w nieustannym ruchu, a plaża jest bardzo często dodatkiem do czy odpoczynkiem po intensywnym dniu.

fotoksiążka Printu

Fotoksiążka Printu? Czy warto?

W tym roku czekają mnie (nas) kolejne wakacje marzeń. I tym razem morze zwyciężyło z górami. Kto wie, może za parę lat, gdy nasi chłopcy podrosną, wrócimy na górskie szlaki. A tymczasem czeka nas słońce i morze w Czarnogórze. Ja jak zwykle będę pełnić rolę naczelnego fotografa rodziny. A po powrocie nasze wakacyjne wspomnienia zamknę w kolejnej fotoksiążce. Długo się nie mogłam do robienia fotoksiążek przekonać. I to był błąd. Robiłam mnóstwo zdjęć, a potem po prostu wrzucałam je nad dysk twardy. I trwały tak w zapomnieniu. Nigdy nie było wystarczająco dużo czasu, by przedzierać się przez tysiące fotograficznych wspomnień. Wspomnienia coraz bardziej blakły.

I tu z pomocą przyszły fotoksiążki. Ostatnio, wraz z firmą Printu, powróciłam na bieszczadzkie szlaki i nad ukochany Adriatyk. Już sam proces wybierania i przygotowywania zdjęć, które zostaną wydrukowane, przywołał mnóstwo wspomnień. Wróciłam do miejsc, których już dawno nie widziałam. Powróciła radość poznawania ludzi, obcowania z przyrodą i kulturą. To niesamowite ile emocji mogą wywołać zdjęcia. A teraz mam je w zasięgu ręki i mogę sięgnąć po nie w każdej chwili. Mogę też pokazać moim synom jak kiedyś, w odległych czasach ;), mama z tatą odkrywali świat. Zresztą zobaczcie sami No i spróbujcie sami przygodę z fotoksiążkami. Nie poprzestaniecie na jednej. A jeśli wspomnienia wakacyjne nie są dla Was wystarczającym powodem, by stworzyć fotoksiążkę, to warto też o niej pomyśleć jako fajnym prezencie dla bliskich. Sprawdzi się jako prezent dla rodziców. Może termin jeszcze odległy, lecz myślę, że byłby to też fajny prezent dla rodziców na święta. A co! Czas tak szybko przecież leci.

fotoksiążka Printu

fotoksiążka Printu

W góry czy nad morze? Jak lubicie spędzać letni czas? Gdzie w tym roku spędziliście wakacje? A może urlop jeszcze przed Wami?

Tekst powstał we współpracy z Printu.

11 komentarzy

 1. Sisters92

  Morze albo las. Za górami jakoś nie przepadamy. Urlop juz niby za nami, ale na pewno skorzystamy jeszcze z jednodniowych wypadów w bliższej okolicy.

  09 . Sie . 2017
 2. Andrzej Kidaj - kidaj.ad3.eu

  Zawsze jeździłem w góry, ale uwielbiam pływać, więc w tym roku było morze. Jońskie. Bo do Bałtyku za nic nie wejdę.

  09 . Sie . 2017
 3. Enjoye

  W Polsce wyłącznie góry i wyłącznie Bieszczady. Ostatnio byliśmy nad Bałtykiem przez… godzinę, żeby się ponownie przekonać dlaczego nie jeździmy nad morze. Zakopane to podobny stan umysłu jak Bałtyk latem, więc uciekamy w Bieszczady. W zimie jeszce Krynica. A najlepiej, niestety, uciekać na południe Europy.

  10 . Sie . 2017
 4. Justpoint Ofview

  Najlepiej połączyć góry z morzem

  10 . Sie . 2017
  • Joanna - Krzywa Prosta

   Czyli Bałkany jak nic

   10 . Sie . 2017
 5. Joanna Julia Sokołowska

  Nad polskim morzem już byłam tego lata, to teraz ciągnie mnie w góry…
  Ładne zdjęcia, Asiu

  10 . Sie . 2017
 6. Motyw Kobiety

  Polskie morze odpuszczam od jakichś 15 lat – sorry, nie ten klimat Wszystko mi jedno czy jestem w miejscu bardziej wodnym czy bardziej górzystym – ja muszę CHODZIĆ :)) zwiedzać- i tylko to się liczy
  Chociaż….rzeczywiście nie pamiętam wakacji, żebym była z dala od morza; czy to Jońskiego, czy Śródziemnego, czy oceanu…

  10 . Sie . 2017
 7. Beata - podrozezmysza.com

  Ja ze swojej strony polecam Wam moje rodzinne strony, czyli Beskid Niski. Jeżeli chodzi o cerkwie, czy poznawanie kultury lokalnej, nie powinniście się zawieść bardzo jestem zainspirowana fotoalbumami, świetny pomysł na uwiecznienie corocznego urlopu. Też trzymam zdjęcia na dysku, wrzucam na instagrama, bo bardzo lubię je oglądać i wspominać. W październiku i my wybieramy się do Montenegro (jak to pięknie brzmi…), a w drodze powrotnej kolejny raz zajrzymy do Egeru na Węgrzech. Już nie mogę się doczekać…

  10 . Sie . 2017
 8. Zołza z kitką

  Gdybym to ja miała wybierać – zdecydowanie morskie krajobrazy są moimi ulubionymi. Nawet nie to, że miałabym się wylegiwać na plaży – nie. Ja po prostu jestem “morskim stworem” i wystarczy mi bycie w pobliżu

  11 . Sie . 2017
 9. Zwykła Matka

  Takie fotoksiążki to skarb, acz ja ostatnio nie mam kiedy posegregowac nawet naszych zdjęć
  Zdecydowanie wolę góry, byliśmy z córką i w Tatrach, górach Stołowych i Karkonoszach Tylko Beskidy sa dla nas wciąż nieodkryte

  11 . Sie . 2017
 10. TosiMama

  Góry, góry, góry! Nad morzem się męczę.

  11 . Sie . 2017

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *