Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Pan Kleks

brzechwa-dzieciom-pan-kleks

Klasyka… zdecydowanie nie wychodzi z mody. Do klasyki polskiej literatury dziecięcej możemy już z całą pewnością zaliczyć dzieła, które wyszły spod pióra Jana Brzechwy. Dzięki Wydawnictwu Nasza Księgarnia wszystkie jego dzieła zostały zebrane i zamknięte w 4 tomach, stanowiąc swoisty hołd dla jego twórczości. Trzeci tom, który trafił w ręce moje i moich synów, pt. Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Pan Kleks zawiera Akademię Pana Kleksa, Podróże Pana Kleksa oraz Triumf Pana Kleksa.

Powrót do dzieciństwa z Panem Kleksem

Któż z nas nie zna niezwykłego nauczyciela, który wykłada w magicznej szkole na ulicy Czekoladowej dla swych wiernych uczniów, o imionach zaczynających się na literę A, tak niezwykłe przedmioty jak kleksografia czy leczenie chorych sprzętów? W dzieciństwie historie przygód Ambrożego Kleksa i jego młodych uczniów pobudzały moją wyobraźnię. Chciałam jak Adaś mieszkać w niezwykłej szkole, która sąsiaduje z wszystkimi bajkami jakie wymyślono i pozwala na podróże po niezwykłych krainach. A nadto mieć tak niezwykłego nauczyciela jak Pan Kleks, który potrafi naprawić każdy sprzęt, ożywić lalkę czy wyczarowywać niezwykłe dania. Chciałam wraz z nim przeżywać niezapomniane przygody.

Historie o Panu Kleksie i jego uczniach są niezwykłe, pełne magii. Jan Brzechwa porywa swego czytelnika na krańce dziecięcej wyobraźni i ukazuje mu świat niesamowity, pełen przygód. Mimo upływu lat historie nadal są ciekawe i potrafią na wiele godzin przykuwać niecierpliwą dziecięcą uwagę. To, co kiedyś fascynowało mnie, teraz fascynuje mojego starszego syna a wkrótce będzie i dla mojego młodszego potomka interesujące. Opowieści o Panu Kleksie są po prostu ponadczasowe i warto po Jan Brzechwę sięgać.

Dlatego też cieszy mnie najnowsze ich wydanie, które ukazało się nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Jest to wydanie wyjątkowe, które po prostu cieszy oko. Historie przygód Pana Kleksa i jego uczniów zostały zamknięte w sporych rozmiarów książce o twardej, solidnej oprawie. Również poszczególne strony mają dość sporą gramaturę. Sprawia to, że książkę z przyjemnością się czyta, przewraca kolejne strony, na których oprócz niezwykłych historii znajdziemy również piękne ilustracje, o których można śmiało powiedzieć, że mają swój jedyny, niepowtarzalny charakter, a za które odpowiada Marianna Sztyma. Warto zatem wrócić do lektur dzieciństwa i pokazać swoim dzieciom niezwykły świat namalowany piórem Jana Brzechwy. Polecam.

Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Pan Kleks, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

2 komentarze

  1. Sisters92

    Super Bardzo lubimy pana Kleksa.

    02 . Sie . 2017
  2. Andrzej Kidaj - kidaj.ad3.eu

    Uwielbiamy Brzechwę. Większość wierszyków młoda zna na pamięć, inne czytamy. Kleksa oglądała i Kaczkę dziwaczkę oraz Na wyspach Bergamutach śpiewa sama. Mam książkę o Kleksie 1972 roku – klasyka. Ale jakoś jeszcze nie mogę do niej młodej przekonać.

    04 . Sie . 2017

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *