Biblijne opowieści do poduszki
Dziecko,  Książki

Biblijne opowieści do poduszki

Biblia to jedna z tych ksiąg, a właściwie cały zbiór ksiąg, która wywarła i nadal wywiera ogromny wpływ na praktycznie całą ludzkość. Stanowi nie tylko najważniejszą księgę wielu religii, będąc jednym z najważniejszych przewodników życiowych, wytyczającym ścieżkę zgodnego z nauką wielu kościołów i kościołom podobnych formacji religijnych postępowania, ale też i księgą, która już na zawsze weszła do kanonu światowej literatury. To dzieło religijne, pochodnia, wzór zgodnego ze słowem Najwyższego postępowania, ale i też dzieło literackie o niespotykanym, wręcz fenomenalnym wpływie na kulturę światową.

Uniwersalizm i ponadczasowość

Biblia to księga znana praktycznie na całym świecie. Nawet jeśli nie stanowi najważniejszej księgi religijnej, niemal niemożliwym jest, by we współczesnym świecie spotkać kogoś, kto choć raz w życiu nie usłyszał słowa Biblia. I mimo upływu czasu Biblia jest jedną z tych ksiąg, które nie tracą na swym znaczeniu, na wartości. To księga w pewien sposób niezwykła, poruszająca tematy najistotniejsze i przekazująca nie tylko dogmaty religijne, ale dotykająca najważniejszych ludzkich spraw, ukazująca prawdę o ludzkiej kondycji, przekazująca wartości uniwersalne, niosąca naukę, która nigdy nie stanie się wiedzą przestarzałą. Nie bez powodu Biblia weszła też do kanonu lektur szkolnych. To przecież jeden z filarów naszej kultury, który bardzo mocno definiuje to, kim jesteśmy.

Warto po Biblię sięgać nie tylko jako po utwór religijny, jako po księgę będącą dziełem Stwórcy. Warto po nią sięgać, bo jest księgą uniwersalną i ponadczasową. Warto też z Biblią już od najwcześniejszych lat zaznajamiać najmłodszych czytelników, zwłaszcza, jeśli Biblia stanowi dla nas ważny element wyznawanej religii. Nie jest to jednak lektura prosta w odbiorze. Biblia jest księgą obszerną a ukazane w niej historie są często mocno skomplikowane, dość zawiłe. Nie wszystkie też są odpowiednie dla najmłodszego czytelnika. Nie oznacza to jednak, że trzeba zrezygnować z zaznajamiania dziecka z Biblią. Warto jednak robić to w takiej formie, by miało ono choć cień szansy zrozumieć przekazywane historie a dzięki temu wynieść z nich tak przecież wartościową naukę.

Biblia do poduszki?

Na rynku sporo jest książek, które w bardziej przystępny sposób zaznajamiają młodego czytelnika z biblijnymi historiami. Jedną z nich są Biblijne opowieści do poduszki wydane nakładem Wydawnictwa Adamada. Autorkami tej książki są Merce Segarra oraz Rosa M. Curto.

Biblijne opowieści do poduszki to właśnie Biblia podana w przystępny dla małego czytelnika sposób. To opowieści Starego i Nowego Testamentu, które są proste w odbiorze, zrozumiałe i opowiedziane w bardzo skrótowej formie. Pośród zaprezentowanych opowieści znajdziemy te mi.in. o: stworzeniu świata, budowie arki, potopie, Ezawie i Jakubie, Józefie w Egipcie, Mojżeszu, wyjściu z Egiptu, Dziesięciorgu przykazań, Arce Przymierza, trąbach jerychońskich, Dawidzie i Goliacie, Jonaszu i wielorybie, to ze Starego Testamentu. Spośród historii zawartych w Nowym Testamencie odnajdziemy opowieści o: zwiastowaniu, narodzinach Jezusa, chrzcie, uczniach Jezusa, weselu w Kanie, ostatniej wieczerzy czy zmartwychwstaniu.

Historie opowiedziane są prostym językiem, który bez problemu zrozumie już dziecko w wieku przedszkolnym. Są one spójne a przekaz ich jest jasny. To trochę Biblia w pigułce, która ma na celu oswojenie młodego czytelnika z tą jakże skomplikowaną księgą. Sprawia to jednak, że historie są treściowo mocno spłaszczone, brakuje im głębi i kontekstu. Niemniej należy pamiętać o tym, do kogo książka jest skierowana. I mając to na uwadze można przymknąć oko na jej niedoskonałości w tym względzie.

Niezaprzeczalnym plusem jest oprawa graficzna książki. Każdej opowieści towarzyszą ilustrujące ją, miłe dla oka obrazki, które z pewnością przyciągną dziecięcą uwagę i sprawią wiele radości.

Biblijne opowieści do poduszki sprawdzą się jako jedna z pierwszych książek nawiązujących do historii, które wypełniają Biblię. Polecam.

Biblijne opowieści do poduszki, Merce Segarra, Rosa M. Curto, Wydawnictwo Adamada

Książkę do recenzji udostępnił Portal Sztukater.

Obserwatorka i komentatorka życia. Z pasją o kulturze, podróżach, rodzicielstwie i życiu jako takim. Po ojcu M, po mężu P. Wiecznie zabiegana, nieustannie niewyspana...

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *