Humory Hipolta Kabla
Dziecko,  Książki

Humory Hipolita Kabla

Gdy patrzymy ma kolejne, ukazujące się na rynku wydawniczym książki, odnosimy wrażenie, że praktycznie wszystko już było, że każda opowieść została już opowiedziana i coraz trudniej jest czytelnika czymś nowym zaskoczyć. Przez kolejne książki przewijają się sobie podobne motywy, rozwiązania zagadek czy podobne szczęśliwe zakończenia. Dotyczy to nie tylko książek dla czytelnika dorosłego. Podobnie jest z lekturami dla najmłodszych. I tu trudno jest obecnie autorom wymyślić coś nowego, oryginalnego, zaskakującego. Mamy nieodparte wrażenie, że wszystko już było, choć opowiedziane trochę innymi słowami.

Na szczęście trudna sztuka oryginalnej literatury jeszcze się udaje i powstają książki, które zaskakują i bardzo mocno przykuwają uwagę, także uwagę najmłodszego czytelnika. Jedną z nich jest wydana nakładem Wydawnictwa Adamada książka Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt. „Humory Hipolita Kabla”.

„Humory Hipolita Kabla” to bardzo dowcipna opowieść o codziennych przygodach, radościach, smutkach i nieustannych rozterkach bardzo humorzastego i kapryśnego jamnika Hipolita Kabla, któremu wiernie towarzyszy i którego nieustannie ratuje z opresji, nawet tej zupełnie wyimaginowanej, przyjaciel wyposażony w anielską wręcz cierpliwość czyli kot Alojzy Kocioł. Humoru tu co niemiara, choć Hipolit Kabel zapewne stwierdziłby, że nie ma się tu z czego śmiać.

Życie jamnika łatwe nie jest…

Życie Hipolita Kabla pełne jest przemyśleń małych i tych trochę większych. Ich powodem może być dla przykładu bogate życie znajomych psów na portalu społecznościowym Pod Budą. Przeglądanie profilów znajomych może bowiem doprowadzić do kompleksów wrażliwego jamnika. Bo czy jego wyśmienity posiłek może równać się z niebagatelnymi osiągnięciami znajomych, uwiecznionymi na zdjęciach. Choć z drugiej strony wszystko jest jakby większe, lepsze czy ładniejsze… gdy odrobinę zmieni się perspektywę robienia zdjęcia. I może lepiej zjeść już pyszny obiad z prawdziwym przyjacielem, niż podglądać „bajeczne” życie znajomych z wirtualnego świata. Hipolit Kocioł ma też znakomitą umiejętność wyolbrzymiania i rozpamiętywania krzywd. Na szczęście ma przyjaciela, który wie jak sprawić, by smutki stały się zdecydowanie mniej dokuczliwe. On zawsze zaprosi go na spacer i pokaże, że nawet w deszczowy dzień można odnaleźć promyk nadziei.

Nie tylko Hipolit ma jednak swoje dziwactwa. Odrobina pozytywnego szaleństwa dopada też czasami jego przyjaciela Alojzego Kotła, zwłaszcza gdy próbuje wyjść na ludzi starając się siebie i Hipolita nauczyć dobrych manier. Obaj zaś odkryją zaś z zaskoczeniem, gdzie kryje się świąteczna atmosfera i wraz z niezapowiedzianym gościem odnajdują magię Świąt Bożego Narodzenia, mimo że przegapiają pierwszą gwiazdkę. To wszystko, to zaś zaledwie niewielka część przygód dwójki niezwykłych przyjaciół.

W niebanalny sposób…

„Humory Hipolita Kabla” to książka dość niezwykła i niebanalna. Pełna jest nietuzinkowego humory, który z pewnością przypadnie do gustu nie tylko dziecku, ale i jego rodzicom. Niebanalne jest tu również wplatanie do opowiadanych historii bardzo współczesnych tematów, jak choćby social media, i wskazywanie, co jest rzeczywiście w życiu istotne. Niezwykła jest również przyjaźń głównych bohaterów. Całość zaś została w bardzo ciekawy i miły dla oka sposób zilustrowana kreską Grażyny Rigall.

Warto dziecku i sobie również tę mądrą, pełną uniwersalnych prawd, dowcipną i zupełnie niebanalną książkę zaproponować. Z pewnością będzie doskonałych źródłem nauki, radości a także bardzo przyjemnie i ciekawie spędzonego czasu. Polecam.

Humory Hipolita Kabla, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Wydawnictwo Adamada

Książkę do recenzji udostępnił Portal Sztukater.

Obserwatorka i komentatorka życia. Z pasją o kulturze, podróżach, rodzicielstwie i życiu jako takim. Po ojcu M, po mężu P. Wiecznie zabiegana, nieustannie niewyspana...

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *