Kenia - Hakuna Kurudi
Literatura

Kenia – Hakuna Kurudi

W dobie wszechobecnej globalizacji podróże stają się czymś coraz bardziej powszechnym. Nie stanowią już jedynie dziedziny życia zarezerwowanej dla wybranych, tych, którzy dysponują wystarczająco zasobnymi portfelami. Świat kurczy się, a nawet ogromne odległości są pokonywane w relatywnie krótkim czasie i coraz mniej jest miejsc, do których trudno dotrzeć przeciętnemu, zwykłemu człowiekowi. Coraz więcej ludzi może urzeczywistniać i urzeczywistnia marzenia o dalekich wyprawach, w egzotyczne zakątki globu. Obecność zaś przedstawicieli odmiennej kultury czy rasy w danym rejonie już zupełnie nie dziwi miejscowych. Niewiele jest bowiem miejsc, do których za pośrednictwem telewizji czy internetu nie dociera wiedza o pozostałych zakątkach ziemi. Czy sprawia to, że ludzie przestają marzyć o dalekich podróżach?

Absolutnie nie. Mimo dostępności egzotyki praktycznie bez wychodzenia z domu, niezliczone zastępy współczesnych podróżników marzą o wyprawach i na te wyprawy w końcu wyruszają. Wśród nich znalazła się Paula Anna Gierak, autorka książki Kenia – Hakuna Kurudi, która w 2016 roku ukazała się nakładem Wydawnictwa Bernardinum.

Marzenia się spełniają

Autorka odkąd pamięta, marzyła o podróży do Kenii. Nie poprzestała jednak na marzeniach. Pełna determinacji postanowiła je urzeczywistnić. Będąc studentką (ukończyła biochemię) nie tylko uczyła się, ale i ciężko pracowała a zarobione pieniądze sumiennie odkładała na wyprawę do wyśnionego kraju. Gdy zebrała już wystarczającą kwotę bez wahania kupiła bilet. I tak, pewnego dnia wylądowała w Kenii.

Świat, który odkryła na miejscu z jednej strony stanowił ucieleśnienie jej wyobrażeń, tych pozytywnych przekonań o wymarzonym miejscu, z drugiej zaś stanowił całkowite zderzenie z jej delikatnością, brakiem życiowego doświadczenia i dość mocno wywierał negatywny wpływ na jej osobę. Kenia okazała się zarówno miejscem wspaniałym, pełnym ludzi przyjaznych, służących bezinteresowną pomocą, jak i krajem pełnym ludzi gotowych wykorzystać naiwność, łatwowierność młodej podróżniczki a nawet zagrażających jej bezpieczeństwu. Podobnie z jednej strony Kenia to świat pełen zachwycającej, dzikiej przyrody w zasadzie na wyciągnięcie dłoni, z drugiej zaś rozczarowującym pod względem niedbałości człowieka o to piękno, bezmyślnie zanieczyszczającym do niedawna nieskazitelne, dzikie tereny. To kraj skrajności. I tak też został przedstawiony przez młodą podróżniczkę.

Wewnętrzna podróż do szczęścia

Jednak odnosi się wrażenie, że podróż do Kenii w książce Pauli Anny Gierak to jedynie tło do jej przemyśleń, do walki ze swymi słabościami, do przewartościowania swego dotychczasowego życia, podjęcia odważnych i pociągających dalekosiężne konsekwencje decyzji. Kenia – Hakuna Kurudi to przede wszystkim prawdziwa opowieść o dorastaniu i wybieraniu dalszej ścieżki życiowej, która ma stanowić drogę do wewnętrznej równowagi i szczęścia.

Kenia, którą odkrywamy w książce Pauli Anny Gierak to nie pocztówkowy kraj pełen dzikich zwierząt i ekskluzywnych wycieczek na safari. To świat pełen kontrastów, w którym zwykła uprzejmość miesza się z nieustanną próbą wykorzystania naiwności i lekkomyślności przyjezdnych. To świat ludzi z sercami na dłoni i tych, którzy nie zawahają się dla korzyści skrzywdzić. To świat prawdziwy, pozbawiony lukru, który jednak dla wielu jest miejscem wymarzonej podróży a nawet takim, w którym pragnie się spędzić resztę życia.

Kenia – Hakuna Kurudi otwiera szeroko oczy. Ukazuje świat takim, jakim jest on naprawdę. Pokazuje też, że warto marzyć i do realizacji marzeń dążyć. I tego, że warto być odważnym w realizacji tych marzeń.

Kenia – Hakuna Kurudi, Paula Anna Gierak, Wydawnictwo Bernardinum

Książkę do recenzji udostępnił Portal Sztukater.

Obserwatorka i komentatorka życia. Z pasją o kulturze, podróżach, rodzicielstwie i życiu jako takim. Po ojcu M, po mężu P. Wiecznie zabiegana, nieustannie niewyspana...

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *