6 powodów, dla których kocham Chorwację
Podróże,  VIP

6 powodów, dla których kocham Chorwację

Chorwację, zwłaszcza jej nadadriatycką część kocham miłością wielką od mojego pierwszego pobytu w tym pięknym i gościnnym kraju. Dziś opowiem Wam o pięciu powodach, dla których kocham Chorwację.

6 powodów, dla których kocham Chorwację:

  • Niesamowite widoki, bajkowe połączenie gór i morza – za to właśnie najbardziej lubię nad adriatycką część Chorwacji. To właśnie tu góry zdają się wyłaniać z morza, a morze pochłaniać góry. Ludzie żyją tu na małym, kamiennym skrawku ziemi, często dość mocno wspinającym się ku górze. Wyrywają morzu i górom miejsce do życia w słońcu… Gdy zbierają się burzowe chmury, morze zaczyna szalony taniec z wiatrem a pioruny co rusz odbijają się od skał, to znowu zanurzają się w morskiej pianie. Niesamowite jest uczucie, gdy o poranku, stojąc na tarasie z poranną kawą w dłoni, spogląda się na lazur morza i wystarczy jedynie delikatnie odchylić głowę, by ujrzeć górski majestat, dość często o wczesnej porze zatopiony w bieli chmur. W dodatku morze Chorwacji zalicza się do najczystszych w całej Europie.

6 powodów, dla których kocham Chorwację

chorwacja

  • Jedzenie – świeże, soczyste, pełne słońca owoce. Mówią, że kaszubskie truskawki nie mają sobie równych, lecz równie pyszne są te zbierane już w maju chorwackie. Czereśnie są niesamowicie słodkie i pełne rubinu. A oprócz tego brzoskwinie, morele, nektarynki, figi rozpływające się w ustach. Pomidory to soczysty, mięsisty rarytas… Chorwacja to też owoce morza i ryby, które można kupić w praktycznie każdym nadmorskim miasteczku, na miejscowym targu, na którym świeża ryba pachnie morzem. Do ryby z grilla, koniecznie przygotowanej w całości, nie zaś tak jak w Polsce uprzednio wyfiletowanej, najlepiej smakują świeże ziemniaki wespół ze szpinakiem. Nie trzeba nic więcej. Chorwaci to też eksperci w robieniu wspaniałej pizzy. W końcu kuchnia włoska to bliska sąsiadka chorwackiej. No i sery… Jedyne w swoim rodzaju, aromatyczne, rozpływające się w ustach… No i napoje… zwłaszcza z zawartością alkoholu. Wino, prošek, rakija…

chorwacja (3)

chorwacja (15)

chorwacja (14)

  • Gościnność i otwartość – Chorwaci to naród gościnny i otwarty. Zwłaszcza, gdy jesteś gościem w ich kraju i przyczyniasz się realnie do ich wzbogacenia. To chyba tak działa w praktycznie każdym, turystycznym kraju. Niemniej nie jest tak, że Chorwaci są mili, bo stajesz się dla nich źródłem zarobku. Oni po prostu są mili. I jeśli wykazujesz się kulturą osobistą i swą własną otwartością, to potrafią otworzyć dla ciebie swe serce. Służą radą i pomocą. Uwielbiają opowiadać o swym pięknym kraju i jego historii. Są dumni ze swej tożsamości i lubią się nią chwalić. Gdy zapytasz Chorwata, gdzie warto pojechać, co warto zobaczyć, bez problemu nakreśli ci plan wycieczek na co najmniej kilka fantastycznych wypadów. Wskaże jakie miejscowe specjały warto skosztować.
  • Zapierająca dech architektura – Tu historię i wpływy rzymskie czuć na każdym kroku, a spacer wąskimi uliczkami, wśród kamiennych domów to prawdziwa przyjemność. Niezwykłe budowle, fortyfikacje nie do zdobycia, to widok powszechny w nadmorskich miejscowościach. W cieniu historii turyści szukają schronienia od słońca, robiąc miliony zdjęć. To w sercu europejskiej historii odnajdziemy najlepsze restauracje, najdroższe butiki a także zwyczajne mieszkania Chorwatów… Odwiedź Split, Makarską czy Dubrovnik i przekonaj się jak wspaniała jest historia Chorwacji i jej mieszkańców.

chorwacja (8)

chorwacja (9)

  • Pogoda – Tu słońce jest panem i władcą. Deszczowe dni w rejonie Adriatyku są dość rzadkie. Najczęściej jest tak, że deszcz nie trwa długo. Burze są silne i gwałtowne a po nich następuje kolejna eksplozja słonecznej pogody. Klimat nad Adriatykiem to raj dla fanów słońca i wysokich temperatur. Tu nawet na początku stycznia w godzinach późnopopołudniowych bardzo często przekracza 30 stopni Celsjusza. Nic dziwnego, że wysoki sezon turystyczny zaczyna się nad Adriatykiem już w połowie czerwca.

chorwacja (13)

chorwacja (7)

  • Język – Język, który jest piękny, dźwięczny i plastyczny, no i jak najbardziej nam bliski. Polacy nie powinni mieć większych problemów, by zrozumieć Chorwatów. Chorwaci bez problemów rozumieją nas. To wiele ułatwia, zwłaszcza, gdy nie znamy języków obcych. Jeśli bliskość językowa naszych krajów nie wystarcza, zadość wzajemnemu porozumieniu czyni zaś znajomość języka angielskiego, która w Chorwacji jest wręcz powszechna, zwłaszcza w typowo turystycznych miejscach.

chorwacja (4)

chorwacja (5)

chorwacja (11)

A za co Wy kochacie Chorwację? Bo nie wątpię, że tak jest, jeśli byliście w niej choć raz.

Obserwatorka i komentatorka życia. Z pasją o kulturze, podróżach, rodzicielstwie i życiu jako takim. Po ojcu M, po mężu P. Wiecznie zabiegana, nieustannie niewyspana...

31 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *