opowieści biblijne
Dziecko,  Książki

Opowieści biblijne czyli Biblia w wersji light

Biblia, niezależnie od religii, której zasadami się w życiu kierujemy, stanowi jeden z filarów kultury nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Znają ją ludzie w praktycznie każdym zakątku naszego globu. Warto też, by nasze dzieci znały Biblię.

Niestety lektura Biblii w dość młodym wieku może nastręczać nie lada trudności. Biblia nie należy bowiem do ksiąg prostych w odbiorze, zwłaszcza dla młodego czytelnika. Pełna jest historii dość zawiłych, dość często pełnych też scen drastycznych i może aż nadto przemawiających do dziecięcej wyobraźni. Warto zatem sięgać po Biblię w formie przyjaznej dla niewprawnego jeszcze i dość delikatnego czytelnika. Jedną z nich są Opowieści biblijne wydane nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia. To Biblia napisana na nowo głosami polskich twórców. To Stary i Nowy Testament przekazany słowami Grzegorza Gortata, Grzegorza Kasdepke, Marii Ewy Letki, Jarosława Mikołajewskiego, Joanny Papuzińskiej, Elizy Piotrowskiej, Wojciecha Widłaka oraz Marcina Wrońskiego. Za ilustracje, sugestywne, barwne i przyciągające czytelnika odpowiedzialna zaś jest Anna Gensler.

Opowieści biblijne to Biblia opowiedziana z jednej strony na nowo, w sposób przystępny dla młodego czytelnika, z drugiej zaś z zachowaniem wierności oryginału. To Biblia, którą młody czytelnik przeczyta z przyjemnością, zapamięta opowiedziane historie a także wyniesie naukę właściwą opowieściom biblijnym. Polscy twórcy podeszli do interpretacji tej ważnej księgi w sobie tylko właściwy sposób. Jedne opowieści są poważne, inne okraszone choć odrobiną dowcipu. Stworzenie świata, historia Kaina i Abla, Potop, Wieża Babel, opowieść o Jakubie, Dawid i Goliat, narodziny Jana Chrzciciela, narodziny Jezusa, cuda Jezusa, przypowieść o siewcy, Zmartwychwstanie to zaledwie cześć spośród wielu opowieści, o których przeczytamy w Opowieściach Biblijnych wydanych nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Czytając, dzięki dokładnemu oznaczeniu, bez trudu zaś odnajdziemy miejsce w Biblii, w którym odnajdziemy oryginalną opowieść.

Jedna uwaga… Początkowo chciałam czytać Opowieści biblijne mojemu starszemu synkowi. Po lekturze pierwszego rozdziału byłam pełna optymizmu. Później jednak nie było już tak prosto. Opowieść np. o bratobójstwie, nawet opowiedziana w dość łagodnej formie, może być jednak nieodpowiednia w tak młodym wieku. W żaden sposób nie dyskwalifikuje to w moich oczach książki. Na razie jednak pozostanie ona lekturą wyłącznie dla mnie. Mój syn stanie się jej czytelnikiem za kilka lat, może tak w wieku minimum lat siedmiu bądź ośmiu. Wtedy wszystko zrozumie znacznie lepiej i znacznie więcej płynących z niej wartości do niego dotrze, książka lepiej do niego „przemówi”. Polecam.

Opowieści biblijne, praca zbiorowa, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Książkę do recenzji udostępniło Wydawnictwo Nasza Księgarnia.

Obserwatorka i komentatorka życia. Z pasją o kulturze, podróżach, rodzicielstwie i życiu jako takim. Po ojcu M, po mężu P. Wiecznie zabiegana, nieustannie niewyspana...

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *