Poznaję świat i kropka
Dziecko,  Książki

Poznaję świat i kropka

Tabula rasa… Rodzimy się jako czysta, niczym niezapisana tabliczka. Niby teoria ta została obalona, jednak w całej swej rozciągłości odnosi się do posiadanej przez człowieka wiedzy. Rodzimy się całkowicie nieświadomi co do praw i zasad rządzących naszym światem. Musimy się wszystkiego nauczyć. Musimy patrzeć, słuchać i zadawać mnóstwo pytań. A i tak ogromny zasób wiedzy pozostaje poza naszym zasięgiem.

Dziecko to istota bardzo świata ciekawa. Musi wszystko wiedzieć i najlepiej, by odpowiedź na pytanie „dlaczego” padała natychmiast. Może to doprowadzić rodzica niemal do rozpaczy. Zwłaszcza, gdy po odpowiedzi mamy czy taty pada kolejne pytanie „dlaczego”, a potem jeszcze jedno i jeszcze jedno i… jeszcze jedno albo i nawet kilkanaście kolejnych pytań „dlaczego”. Często zdarza się też, że już przy pierwszym dziecięcym pytaniu „a dlaczego”, rodzic zupełnie nie potrafi znaleźć w swej głowie odpowiedzi, bo wbrew pozorom banalne pytanie dziecka może wymagać od dorosłego wiedzy wręcz naukowej. Co wtedy należy zrobić? Kiedyś sięgaliśmy do encyklopedii i innych książek, w których mogły się kryć odpowiedzi na niekończące się pytania dzieci. Teraz najczęściej rodzic, który nie chce pozostać obojętnym na pytania i głód wiedzy swego potomstwa, korzysta z tak powszechnie już dostępnego internetu i kryjących się na niezliczonych stronach gigabajtów wiedzy. Niemniej warto choć od czasu do czasu powrócić do słowa drukowanego. Zwłaszcza, że można na rynku wydawniczym znaleźć książki, których zadaniem jest odpowiedź na nurtujące nasze dzieci pytania. Ciekawa historia, zabawna opowieść i porcja wiedzy podana w sposób przystępny dla młodego odkrywcy? To przecież musi się udać.

Poznaję świat i kropka. Dlaczego kurzu przybywa i czemu parzy pokrzywa autorstwa Rafała Klimczaka to właśnie takie zgrabne połączenie ciekawej, pełnej dobrego humoru historii z całkiem sporą dawką wiedzy, która potrafi zaskoczyć niejednego dorosłego. To opowieść o Asi, przedszkolaku, której przyjaciółką jest Kropka. Pewnego dnia dziewczynka dostała od babci książkę. Na końcu ostatniego jej zdania mieszka właśnie Kropka. Od momentu poznania Asia i jej nowa przyjaciółka bardzo przypadają sobie do gustu. Razem też zaczynają poznawać świat i odkrywać jego tajemnice, które mogą czasem wydawać się banalne, a takimi w rzeczywistości przecież nie są. I tak Asia, bardzo radosny i pozytywnie nastawiony do świata przedszkolak, wraz z Kropką dowiadują się skąd się biorą włosy, skąd się bierze kurz i dlaczego wciąż się go sprząta a on tak uparcie zjawia się na nowo, w jaki sposób powstaje deszcz, czym różni się długopis od kredki czy ołówka, dlaczego niebo jest niebieskie, dlaczego parzy pokrzywa i w jaki sposób można ją wykorzystać, a także jakie inne zioła można znaleźć nawet w parku. A cały ten ogrom wiedzy jest ubrany w bardzo ciekawą dla dziecka historię o dziewczynce, która mogłaby być koleżanką czytającego książkę dziecka, której codzienność jest taka, jak młodego czytelnika. Dzięki temu jest dziecięcemu czytelnikowi szczególnie bliska.

Poznaję świat i kropka. Dlaczego kurzu przybywa i czemu parzy pokrzywa autorstwa Rafała Klimczaka to książka mądra, pełna wiedzy, gdyż oprócz informacji zawartych w opowieści o codziennych przygodach Asi i jej przyjaciółki Kropki, zawiera w końcowej części sporą dawkę ciekawostek, a także niepozbawiona humoru. Jej ogromnym plusem są również barwne, ładne, przyjemne dla oka ilustracje autorstwa Ilony Brydak. Z całą pewnością książka przypadnie do gustu młodemu czytelnikowi i jego rodzicom.

Poznaję świat i kropka. Dlaczego kurzu przybywa i czemu parzy pokrzywa, Rafał Klimczak, Wydawnictwo Skrzat

Książkę do recenzji udostępnił Portal Sztukater.

Obserwatorka i komentatorka życia. Z pasją o kulturze, podróżach, rodzicielstwie i życiu jako takim. Po ojcu M, po mężu P. Wiecznie zabiegana, nieustannie niewyspana...

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *