zawsze stanę przy tobie
Literatura

Zawsze stanę przy tobie

Z książkami Gayle Forman mam zazwyczaj jeden problem. Ciągnie mnie do twórczości autorki. Nigdy nie wiem jednak, kiedy lektura jej kolejnej książki będzie strzałem w dziesiątkę, a kiedy przynajmniej odrobinę się rozczaruję. Do tej pory miałam okazję przeczytać Zostań, jeśli kochasz, Wróć, jeśli pamiętasz, Ten jeden dzień oraz Ten jeden rok. I mieszane uczucia nieustannie mi towarzyszyły. Jak było tym razem? Czy Zawsze stanę przy tobie było lekturą, którą zapamiętam na dłużej czy może raczej szybko zniknie w odmętach mej niepamięci?

Brit jest dorastającą kobietą. To niepokorna nastolatka, której zdarza się przekraczać wytyczone przez dorosłych granice. Jej pasją jest muzyka i pewien niesamowicie przystojny muzyk. To im poświęca swój czas i myśli. Wychowana w poczuciu wolności, nie potrafi dostosować się do zmienionych zasad życiowej gry. Zniknięcie z jej życia matki, całkowita przemiana ojca oraz pojawienie się w jej życiu macochy i młodszego brata, nie wpływają zbyt dobrze na nastoletnią psychikę Brit. Czy jednak pomysł odesłania jej do ośrodka terapeutycznego Red Rock był najlepszym z możliwych rozwiązań?

Już wkrótce okazuje się bowiem, że miejsce, które miało pomagać młodym dziewczętom, zupełnie nie spełnia swego zadania, a rządzące nim zasady jako żywo przypominają te, które na kartach Paragrafu 22 skreślił niegdyś Joseph Heller. Na szczęście dla siebie Brit poznaje cztery dobre dusze, którym tak jak jej przyszło znosić rygor Red Rock. W dziewczęcej przyjaźni kryje się zaś mnóstwo siły, która zwalczyć potrafi nawet największe przeciwności.

Zawsze stanę przy tobie to kolejna powieść bardzo popularnej, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, pisarki Gayle Forman, do której twórczości zawsze podchodzę ze sporą dawką niepewności. Nie wiem bowiem nigdy do końca czy to literatura dla mnie czy jednak już z książek autorki odrobinę wyrosłam.

Tym razem obawy były jeszcze większe i niestety moje złe przeczucia po części się zmaterializowały na kartach najnowszej powieści pisarki. Zawsze stanę przy tobie to bowiem opowieść o nastolatkach przeznaczona przede wszystkim dla nastoletniego czytelnika. To opowieść o młodości, buncie, odnajdywaniu siebie i swej życiowej drogi. I wszystko byłoby dobrze, a nawet inspirująco, gdy powieść i nakreślona w niej historia nie były tak bardzo banalne. Niestety autorka nie pokusiła się o skonstruowanie opowieści niesztampowej i do bólu przewidywalnej, nie poprzetykanej momentami elementami zaczerpniętymi z amerykańskich filmów sensacyjnych klasy B. Niestety powieść mnie nie wciągnęła i już na początku miałam bardziej niż mgliste pojęcie jak historia się potoczy i zakończy. Jestem po prostu za dorosła do tej książki i niestety opowieść nie przetrwała starcia z moim życiowym doświadczeniem…

Patrząc obiektywnie to lektura dla czytelnika młodszego, wchodzącego małymi krokami w dorosłość. Z pewnością zainteresują go losy Brit i jej koleżanek, poczuje więź z nastolatkami i może nawet wyciągnie dla siebie wnioski na przyszłość. Polecam nastolatkom, odradzam czytelnikom bardziej życiowo i czytelniczo dojrzałym.

Zawsze stanę przy tobie, Gayle Forman, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Książkę do recenzji udostępniło Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Obserwatorka i komentatorka życia. Z pasją o kulturze, podróżach, rodzicielstwie i życiu jako takim. Po ojcu M, po mężu P. Wiecznie zabiegana, nieustannie niewyspana...

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *