Sposoby na katar u niemowlaka
Dziecko,  Zdrowie i pielęgnacja

Sposoby na katar u niemowlaka

Katar u niemowlaka to zawsze poważna sprawa. Niby zwykły katar, a może bardzo szybko przeobrazić się w o wiele bardziej poważną chorobę. Dlatego właśnie właściwa higiena i pielęgnacja małego noska w czasie kataru jest tak ważna. Jakie są moje sposoby na katar u niemowlaka?

Co warto zrobić, by ułatwić dziecku swobodne oddychanie?

1. Do niezbędników w czasie kataru u niemowlaka zaliczam przede wszystkim sól fizjologiczną i aspirator. Przede wszystkim z ich pomocą oczyszczam mały nosek z nadmiaru wydzieliny. Wystarczy jedna kropla soli fizjologicznej do każdej dziurki niemowlęcego nosa i usunięcie jej i wydzieliny za pomocą aspiratora, by oczyścić nosek. W ten sposób oczyszczam nos dziecka kilka razy dziennie. Gdy wydzielina jest bardzo płynna można również w międzyczasie odciągać ją wyłącznie używając aspiratora.

2. U niemowlęcia kilkumiesięcznego – co najmniej 6 miesięcznego – można również udrażniać i odświeżać nosek za pomocą wody morskiej w spray’u. Ten zabieg przeprowadzony kilkakrotnie w ciągu doby bardzo poprawia komfort dziecka. Wypłukuje również nadmiar bakterii z małego noska.

3. Sól fizjologiczna w połączeniu z inhalatorem jest również dobrym rozwiązaniem. Inhalacja nawilża nosek, odblokowuje go i ułatwia oddychanie.

4. By ułatwić oddychanie niemowlęcia możemy również posmarować mu skórę pod noskiem i wokół nozdrzy maścią majerankową. Ma ona świetne działanie przeciwbakteryjne.

5. Warto również pomóc dziecku w swobodniejszym oddychaniu poprzez zastosowanie maści typu vicks, które rozsmarowane na klatce piersiowej, również pomagają odblokować zapchany nosek. W ich składzie znajdziemy olejki z sosny, mięty i eukaliptusa, które działają również relaksująco na małego pacjenta. Ważne, by maści takie były odpowiednio dostosowane do wieku dziecka. Od pierwszych dni dziecka możemy stosować np. maść Aromactiv baby.

6. Ważne jest również odpowiednie nawilżenie powietrza. Warto mieć nawilżacz i regularnie go używać. Gdy jednak nie mamy tego urządzenia, możemy również rozwiesić na kaloryferze zmoczony i wyciśnięty ręcznik, pozostawiając go do wyschnięcia.

7. No i na koniec… Warto kupić specjalną poduszkę – klin. Sprawi ona, że główka dziecka znajdzie się wyżej a wydzielina nie będzie nieustannie zatykać noska.

A jakie są Wasze sposoby na walkę z niemowlęcym katarem?

Obserwatorka i komentatorka życia. Z pasją o kulturze, podróżach, rodzicielstwie i życiu jako takim. Po ojcu M, po mężu P. Wiecznie zabiegana, nieustannie niewyspana...

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *