zwierzęta Oli
Dziecko,  Książki

Zwierzęta Oli. Jesteś super, chomiczku!

W życiu praktycznie każdego dziecka przychodzi taki moment, gdy prosi swoich rodziców, by kupili mu jakieś zwierzątko. Ile dzieciaków, tyle pomysłów na to, jakie to miało by być stworzenie. Większość preferuje psy i koty, ale są też dzieciaki, które najbardziej na świecie pragną np. kanarka, papużkę, świnkę morską, chomika czy nawet węża bądź innego gada.

Zazwyczaj dziecko, zwłaszcza w młodszym wieku, w obecności żywego stworzenia w domu widzi wyłącznie zabawę, rozrywkę. To ma być prawdziwy zwierzęcy przyjaciel na dobre i na złe, który będzie zapewniał dziecku ogromną radość. Dziecko zazwyczaj nie myśli o tym, że zwierzę to również obowiązki. O zwierzaka trzeba dbać. Trzeba się nim zajmować, karmić, czyścić po nim, pielęgnować, często wyprowadzać na spacer.

Na pomoc literatura.

Warto dziecko nauczyć jak postępować z domowym zwierzakiem, jak się nim opiekować, co trzeba zrobić, by zwierzątko czuło się komfortowo w domu, do którego trafiło. A jaki jest jeden z najlepszych sposobów edukacji dzieci? Oczywiście dobra książka.

Jedną z takich właśnie książek, z której dziecko dowie się o tym, jak zajmować się zwierzątkiem domowym, by było ono zdrowe i szczęśliwe, jest wydana nakładem Wydawnictwa Skrzat książka Zwierzęta Oli. Jesteś super, chomiczku! autorstwa Mymi Doinet, z ilustracjami Melanie Allag. Historia jest bardzo prosta, w sam raz dla dziecka w wieku od trzech do siedmiu, może ośmiu lat. To opowieść o Julku, który na urodziny dostał rynsztunek rycerza i chomika. Niestety nasz główny bohater zupełnie nie potrafi opiekować się swym nowym zwierzątkiem. Jest zbyt hałaśliwy, wykonuje zbyt gwałtowne ruchy i nieumiejętnie trzyma swego małego przyjaciela. Wystraszony zwierzak ucieka i się chowa. Zaniepokojony Julek wzywa na pomoc swą przyjaciółkę Olę, która posiada niezwykły dar. Ona rozumie mowę zwierząt. Po licznych perypetiach dwojgu przyjaciół udaje się w końcu odnaleźć uciekiniera. Ola pokazuje Julkowi jak należy postępować z chomikiem, jak można go oswoić. Od tej chwili chłopca i chomika zaczyna łączyć prawdziwa przyjaźń. Po pewnym zaś czasie dzieci czeka też ogromna niespodzianka….

Odrobina wiedzy zoologicznej.

Oprócz ciekawej i bardzo sympatycznej historii, która z pewnością przypadnie do gustu dzieciom, zwłaszcza, że uzupełniona jest ładnymi i sugestywnymi ilustracjami, książeczka zawiera na swym końcu sporą dawkę wiedzy o tych małych, milutkich zwierzątkach – chomikach. Starsze dziecko i rodzic z pewnością uzupełnią swą wiedzę na temat gryzonia.

Nauka czytania.

Książeczka Zwierzęta Oli. Jesteś super, chomiczku! należy do kolekcji pierwsze czytanki. Książeczki należące do tej serii to połączenie trudniejszego tekstu narratorskiego, który może czytać rodzic oraz łatwiejszego tekstu w dymkach dialogowych, który może czytać dziecko. To wspaniały pomysł na wspólną zabawę dziecka i rodzica, która jednocześnie rozwija w dziecku umiejętność czytania. Nie ma również problemu, by cały tekst został przeczytany przez rodzica – w przypadku młodszego, nieczytającego jeszcze dziecka. Książeczkę może również przeczytać samo dziecko, gdy już dobrze radzi sobie z umiejętnością czytania. Książeczka ta zakwalifikowana została do trzeciego poziomu trudności czytania a zatem przeznaczona jest do samodzielnego czytania przez dzieci, które znają już wszystkie litery i czytają dość płynnie.

Mnie książeczka Zwierzęta Oli. Jesteś super, chomiczku! autorstwa Mymi Doinet, z ilustracjami Melanie Allag zachwyciła. Uważam ją za doskonałe połączenie zabawy i nauki. Polecam.

Mymi Doinet, Melanie Allag, Zwierzęta Oli. Jesteś super, chomiczku!, Wydawnictwo Skrzat

Książkę do recenzji udostępnił Portal Sztukater.

A może Wy polecacie jakieś ciekawe i pouczające książeczki w podobnym stylu?

Obserwatorka i komentatorka życia. Z pasją o kulturze, podróżach, rodzicielstwie i życiu jako takim. Po ojcu M, po mężu P. Wiecznie zabiegana, nieustannie niewyspana...

4 komentarze

  • Sisters92

    Jeśli chodzi o rozumienie mowy zwierząt, dla trochę starszych dzieci możemy polecić Amelia i jej ZOO (egzotyczne zwierzątka). Jeśli zaś chodzi o wiedzę o zwierzętach i opiece nad nimi to możemy zaproponować serię Adamady np. Księżniczka Lena i jej chomik (tam są 4 książeczki), na końcu znajduje się poradnik, jak opiekować się głównym bohaterem. Dla 8-9-latków zaś ,,Klinikę pod Boliłapką”, gdzie jest też wyjaśnione, jak się opiekować zwierzątkiem, a poza tym czytamy o przygodach pani weterynarz i jej dzieci.
    Co do tej książeczki, ilustracje bardzo nam się podobają. Może sprezentujemy jakiemuś maluchowi

  • Narwany

    Takie książeczki to świetne rozwiązanie, bo raz, że dzieci uwielbiają je czytać a dwa, że przy okazji mogą dowiedzieć się czegoś pożytecznego. No i nie będziemy musieli zwierząt od razu oddawać do sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *