pokochaj swoje ciało
Literatura

Pokochaj swoje ciało

Zdrowy tryb życia staje się już od wielu lat obowiązującym trendem. Coraz więcej ludzi zaczyna świadomie żyć, dokonywać w pełni świadomych wyborów, porzuca całkowicie żywność niezdrową, wysoko przetworzoną, rezygnuje z fast foodów, wyrzuca z domowej kuchni niezdrowe mrożonki – gotowe dania, nie tyka zupek z kubka czy innych tego typu chemicznych wytworów, ogranicza w codziennych posiłkach cukier, sól czy tłuszcz, zwłaszcza tłuszcz zwierzęcy. Coraz większa liczba ludzi jest świadoma tego, że zdrowe odżywianie ma ogromny, praktycznie najważniejszy wpływ na nasze zdrowie, a to co jemy może przyczynić się do tego, jak długo będziemy żyć i w jakiej pozostaniemy kondycji zarówno fizycznej, jak i umysłowej przez długie lata. Zdrowe, zbilansowane odżywianie się to nie tylko gwarancja zdrowia. Nie bez znaczenia pozostaje również dla naszego wyglądu oraz samopoczucia.

Całe morze poradników.

Zdrowy tryb życia, którego zasadniczym elementem jest zdrowe odżywianie to temat bardzo często poruszany w literaturze. Jak grzyby po deszczu wyrastają poradniki, w których autorzy dzielą się swymi życiowymi i zawodowymi doświadczeniami i wskazują co robić, by jak najdłużej cieszyć się zdrowiem, dobrą kondycją i doskonale sprawnym umysłem a także zachować atrakcyjny wygląd. Są wśród nich pozycje wartościowe, w których tezy autorów poparte są wieloletnimi badaniami. Im można śmiało zaufać. Są również opracowania, których autorzy snują swe teorie w zupełnym oderwaniu od naukowych badań i odkryć.

Pokochaj swoje ciało?

Na półkach księgarń zagościła niedawno książka autorstwa Talii Fuhrman pod wiele mówiącym tytułem Pokochaj swoje ciało. Autorka to córka dr Joela Fuhrmana, amerykańskiego specjalisty od zdrowego odżywiania, lekarza i autora książki Jeść by żyć zdrowo, która również zagościła na półkach polskich księgarń.

Talia Fuhrman w Pokochaj swoje ciało dzieli się ze swym czytelnikiem swymi dotychczasowymi doświadczeniami i w kolejnych rozdziałach przekonuje jak należy postępować, by zachować zdrowie, urodę i dobry humor. Sposobem na bycie zdrową, piękną i szczęśliwą jest, zdaniem autorki, prawidłowe, zdrowe odżywianie. Talia Fuhrman stoi na stanowisku, że podstawą prawidłowej diety jest dieta bezmięsna, a w zasadzie całkowicie pozbawiona produktów odzwierzęcych, zwłaszcza mlecznych. Jest również zdecydowaną przeciwniczką spożywania ryb. W produktach tych nie widzi żadnych wartościowych składników a jedynie te, które prowadzą do utraty zdrowia. Koncentruje się przede wszystkim na produktach roślinnych i szczegółowo przedstawia ich właściwości i ich wpływ na ludzki organizm. Z książki dowiemy się np. jakie właściwości mają nasiona konopi czy chia, nasiona lnu czy nasiona ze słonecznika. Dowiemy się, ile dobrego robimy dla naszego organizmu spożywając zielone warzywa, owoce jagodowe czy wiśnie. Autorka wyjaśni, jakie witaminy warto zażywać, a jakich się zdecydowanie wystrzegać. Oprócz informacji co i dlaczego warto spożywać a czego warto się jak ognia wystrzegać, by zachować zdrowie i wspaniały wygląd, autorka dzieli się ze swym czytelnikiem przepisami na zdrowe i smakowite dania.

Po prostu prosto.

Książka Pokochaj swoje ciało została napisana językiem dość prostym, pozbawionym zbędnej w tego typu literaturze terminologii fachowej. To dość lekko napisany poradnik, w którym autorka dzieli się z czytelnikiem przede wszystkim swymi doświadczeniami. Wykorzystuje również w swej książce opracowania innych autorów, z którymi jednakże trudno polemizować czy zweryfikować, gdyż są to opracowania anglojęzyczne, autorów praktycznie nieznanych w naszym kraju. Autorka od samego początku stara się nawiązać dość swobodny, przyjacielski kontakt ze swym czytelnikiem. Momentami odnosi się jednak wrażenie, że mnóstwo w tym sztuczności i jest to robione trochę na silę.

Pokochaj swoje ciało to pozycja dość ciekawa. Można się z twierdzeniami autorki nie zgadzać, warto natomiast dowiedzieć się trochę więcej o zdrowym odżywianiu i skorzystać z ciekawych przepisów.

Pokochaj swoje ciało, Talia Fuhrman, Wydawnictwo Kobiece

Książkę do recenzji udostępnił Portal Sztukater.

Obserwatorka i komentatorka życia. Z pasją o kulturze, podróżach, rodzicielstwie i życiu jako takim. Po ojcu M, po mężu P. Wiecznie zabiegana, nieustannie niewyspana...

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *