After. Bez siebie nie przetrwamy
Literatura

Czy warto sięgnąć po After. Bez siebie nie przetrwamy?

Seria After, składająca się z czterech dość opasłych tomów, to podobno, jak głosi napis na okładce ostatniego z nich, największy fenomen wydawniczy tego roku. After doczekała się również ponad miliarda odsłon online. Czy ostatnia książka z serii After autorstwa Anny Todd pt. After. Bez siebie nie przetrwamy pobudziła moją wyobraźnię, wstrząsnęła mną, poruszyła i przyprawiła o szybsze bicie czytelniczego serca?

Hardin przeżywa bardzo ciężki okres. Jego związek z Tessą przetrwał nie jedną zawieruchę, jednak teraz wszystko jest możliwe. Chłopak dowiaduje się tak wielu faktów dotyczących jego i jego rodziny, że zupełnie zaburza to szczątki jego wewnętrznego spokoju. Jest tak bardzo pogrążony w bólu, rozpaczy, ma tak wielkie poczucie zdrady, bycia oszukiwanym przez najbliższych przez całe jego dotychczasowe życie, że posuwa się do kroku, który na zawsze może zniszczyć związek jego i Tessy. Chce zrobić wszystko, by dziewczyna się od niego odsunęła. Chce, by bez niego wróciła z powrotem do Stanów Zjednoczonych i żyła swoim życiem. On tymczasem postanawia pozostać w Anglii. Na ja długo? I po co? Tego Hardin na razie nie wie…

Tessa tymczasem, widząc cierpnie Hardina i jego destrukcyjne zachowanie, po raz kolejny próbuje sprowadzić go na prawidłowe ścieżki. Nie potrafi zostawić go samego, by w samotności zmagał się z bolesną przeszłością, która w znacznej mierze okazała się jednym wielkim kłamstwem, i teraźniejszością, której chłopak w żadnej mierze nie akceptuje. Po raz kolejny wyciąga do Hardina pomocną dłoń. Ten jednak odtrąca pomoc i miłość Tessy. Według niego taki wybór jest najlepszy dla nich obojga, lecz czy ma rację? Czy to nie oznacza końca pewnej epoki, epoki Tessy i Hardina? Czy to koniec ich wielkiej miłości?

After. Bez siebie nie przetrwamy to ostatni tom serii After, której autorką jest Anna Todd, Amerykanka, która swą debiutancką powieść wydała na Wattpad. Jak przyznaje sama autorka, jej ulubioną książka jest Pięćdziesiąt twarzy Greya.

After. Bez siebie nie przetrwamy to powieść obyczajowo-erotyczna skierowana zdecydowanie do dość młodego, choć jednak zalecałabym pełnoletniego, czytelnika. To opowieść o burzliwej miłości dwojga dopiero wkraczających w dorosłość ludzi. To namiętność i erotyzm, a także bardzo płytkie, proste jak konstrukcja cepa przemyślenia dotyczące życia, jego sensu, wartości związku, więzi łączących kochających się ludzi. To literacka telenowela, pełna wulgaryzmów i treści, które w zasadzie czytelnikowi niewiele dają. Historia jest banalna, często i gęsto całkowicie niekonsekwentna a do tego całkowicie przewidywalna. Trudno lubić którąkolwiek z głównych postaci, trudno się do nich przywiązać i angażować w ich rozterki i działania. W zasadzie trudno nawet obie postaci, Hardina i Tessy, rozgraniczyć. Tak są w gruncie rzeczy do siebie podobne. Łączy je całkowity brak charakteru. Są miałkie, niewyraźne, bardzo pospolite. To Romeo i Julia w wersji dla początkujących. Nie zmieniają tego nieustanne wulgaryzmy ze strony głównego bohatera ani wchodzenie w dziwaczne stany emocjonalne głównej żeńskiej postaci.

After. Bez siebie nie przetrwamy to książka, która wynudziła mnie okrutnie, zmęczyła i sprawiła, że podczas lektury towarzyszyło mi nieustannie poczucie bezsensownie zmarnowanego czasu. Może to kwestia nie tego odbiorcy. Może? Niemniej dobra książka obroni się nawet, gdy trafi w ręce bardzo wymagającego czytelnika, a ja przecież aż tak wymagająca nie jestem. After. Bez siebie nie przetrwamy nie jest nawet przeciętna. To książka, dla której szkoda marnować cenny czas.

After. Bez siebie nie przetrwamy, Anna Todd, Wydawnictwo Między Słowami

Książkę do recenzji udostępnił Portal Sztukater.

Obserwatorka i komentatorka życia. Z pasją o kulturze, podróżach, rodzicielstwie i życiu jako takim. Po ojcu M, po mężu P. Wiecznie zabiegana, nieustannie niewyspana...

23 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *