przeznaczenie znajdzie drogę
Literatura

Przeznaczenie znajdzie drogę?

Czasem nasze szczęście to nieustająca przygoda, moc zagadek do rozwikłania, pokonywanie bardziej lub mniej realnych przeciwników, ściganie się o lepsze jutro, bardziej komfortowe a jednocześnie mniej typowe, niż mają inni. Czasem to, czego potrzebujemy najbardziej, jest znacznie bliżej niż nam się może wydawać. Czasem jednak nasze szczęście to nie odległe miejsca, niezwykłe przygody, odkrywanie tajemnic, poszukiwanie przygód, lecz to, co zawsze mieliśmy blisko, w zasadzie stykaliśmy się z tym na co dzień, aż nam w pewien sposób spowszedniało i przestało być niezwykłe i wyjątkowe. To zwykłe i czasem trochę szare tu i teraz. To coś, w co wrośliśmy, czego staliśmy się częścią, co czasem chcemy po prostu porzucić, spalić mosty i nigdy nie wracać. Ale… przeznaczenie znajdzie drogę…

Wojtek, młody weterynarz i Agnieszka, jego dziewczyna, z dodatkowym towarzyszem podróży w postaci amerykańskiej kuzynki mężczyzny – Darii, po żmudnej, wyczerpującej, choć dającej ogrom satysfakcji pielgrzymce, przybywają do Santiago de Compostela. Chcą dogłębnie zbadać historię przekazywanego od pokoleń w rodzinie Wojtka dziennika. Sprawa jest niezwykle tajemnicza. Sam dziennik jest zagadką. Zagadką, przez którą może i zginęli rodzice mężczyzny?

To właśnie ten dziennik zaprowadził Wojtka i jego dziewczynę do Hiszpanii i stał się zaczątkiem wielkiej przygody. On też zdaje się kierować ku młodym odkrywcom coraz dziwniejsze typy, które interesują się starą historią. A młodzi ludzie to są bliżej odkrycia wszystkich jego tajemnic, to się od rozwikłania zagadki oddalają. Czy uda się im odkryć prawdę, czy stary dziennik kryje w sobie coś więcej niż wspomnienia przodka? Czy Wojtek w końcu odkryje korzenie swej rodziny i czy ta wiedza zmieni jego życie? Czy przeznaczenie znajdzie drogę?

Przeznaczenie znajdzie drogę autorstwa Iwony Chodorek, Piotra Chodorek oraz Anuli Trojanowskiej to trzecia po Nieczynne do odwołania oraz Hiszpańskim kocie część cyklu o perypetiach weterynarza Wojtka, jego rodziny i przyjaciół. To zwieńczenie trylogii i rozwiązanie wszelkich zagadek.

Przyznam, że do lektury podchodziłam początkowo z ogromnym entuzjazmem. Bardzo zainteresowała mnie tajemnica kryjąca się w dawnym, przekazywanym od pokoleń dzienniku. Zaintrygowała mnie stara historia, tajemnice dawnej sztuki medycznej. Miałam nadzieję na odrobinę przygody, dreszczyk emocji. I początkowo tak było. Była tajemnica, zagadka, a nawet niezbyt miły mnich próbujący zyskać dostęp do dawnych tajemnic. Niestety wątek ten się skończył.

Zaczęło się żmudne opowiadanie dawnej historii, które w zasadzie nie wniosło do opowieści niczego odkrywczego. Stało się jedynie zaczątkiem do przeżywania przez bohaterów dylematów związanych z planem na dalsze ich życie. Rozterki te nie były jednak zbyt wciągające, emocjonujące, nie wywarły na mnie wrażenia, ani się nimi nie przejęłam. Powiało nudą, której nie był w stanie nawet rozwiać stary dom w pięknej Hiszpanii.

Przeznaczenie znajdzie drogę to książka, która mogła być opowiedziana zupełnie inaczej i wiele by na tym zyskała. Niestety zaczęło z niej mocno wiać prozą życia, a często wręcz nudą. Miałam wrażenie, że autorzy nie potrafią się zdecydować jaki los chcą zgotować swoim bohaterom. To niestety bardzo źle odbiło się na książce, która trafiła w ręce czytelników. Jest w niej spory, niewykorzystany potencjał i morał na końcu opowieści dodany, ma się wrażenie, mocno na siłę. Cóż, nie jestem zachwycona. Raczej mocno zmęczona. Szkoda, to mogła być wspaniała przygoda. Wyszedł zaledwie literacki średniak.

Przeznaczenie znajdzie drogę, I. Chodorek, P. Chodorek, A. Trojanowska, Wydawnictwo Szara Godzina

Książkę do recenzji udostępnił Portal Sztukater.

Obserwatorka i komentatorka życia. Z pasją o kulturze, podróżach, rodzicielstwie i życiu jako takim. Po ojcu M, po mężu P. Wiecznie zabiegana, nieustannie niewyspana...

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *