blog na wordpress
Blogowanie

Blog na WordPress.org – dlaczego warto?

Swoje blogowe życie rozpoczęłam na wszystkim chyba dobrze znanej platformie blogowej Blogger. Z czasem jednak zaczęłam widzieć jej ograniczenia. Nie pomogła nawet własna domena. Decyzja została podjęta i z mniejszymi i większymi problemami stworzyłam swoją pierwszą stronę internetową opartą o WordPress.org. Kupiłam miejsce na serwerze, nową domenę i wordpress stał się moim blogowym portem. I jestem bardzo zadowolona z podjętej w listopadzie 2014 r. decyzji. Za nic nie wróciłabym do poprzedniego stanu. Dlaczego?

Blog na WordPress.org – dlaczego warto?

  • WordPress.org jest platformą, która wymaga od nas inwencji. Kupujemy miejsce hostingowe oraz domenę. Początkowo mogą być to niewielkie koszty, jednak już po roku promocja się kończy i przychodzi nam zapłacić trochę więcej. Inwestycje, jakiekolwiek zresztą, wymuszają na nas większe zaangażowanie. Bardziej dbamy o to, za co musieliśmy zapłacić. Działa to motywująco. Nie pozwala ot tak po prostu porzucić tego, co robimy. Wpływa na jakość wykonywanej przez nas pracy. Tak to w każdym razie działa w moim przypadku.
  • Nie jesteśmy zdani na łaskę i niełaskę kogoś, kogo w sumie nie znamy zupełnie. Jest to opcja mniej lub bardziej prawdopodobna, lecz będąc np. na Bloggerze jesteśmy skazani na kaprysy ludzi z Google. Może się pewnego, pięknego dnia okazać, że coś, nawet nieświadomie, zrobiliśmy łamiąc święte polityki i nasz blog przestaje istnieć. Mając własną domenę i hosting, jesteśmy na swoim. Rządzimy się prawami ustalonymi wyłącznie przez nas samych (no chyba że łamiemy powszechnie obowiązujące przepisy prawa – to zwyczajnie inna para kaloszy). A gdy coś jest nie tak ze strony firmy hostingującej bądź sprzedającej nam domenę, mamy święte prawo złożyć reklamację, żądać zadośćuczynienia. WordPress.org to niezależność. Trochę tak, jakbyśmy wyprowadzili się z wynajmowanego mieszkania do własnego domu.
  • WordPress.org daje niemal nieograniczone możliwości co do kształtowania naszego wirtualnego bytu. Składa się na to stale rosnąca, udoskonalana baza motywów, w które możemy ubrać naszego bloga. Dysponujemy przy tym ogromną bazą szablonów zarówno bezpłatnych, jak i odpłatnych. Oprócz tego są rozmaite wtyczki, którymi możemy nadawać naszemu blogowi kolejne funkcjonalności. Gdy znamy się zaś na wirtualnym języku, sami możemy tworzyć czy to motywy czy zupełnie nowe, niepowtarzalne wtyczki. Możemy nawet na tym zarobić. Sporo zmieniam na blogu. Często odświeżam jego wygląd i funkcjonalność. Odnoszę przy tym wrażenie, że nie ma rzeczy niemożliwych. W dodatku spora wordpressowa społeczność niesie pomoc i radę w razie problemów.
  • Blog na WordPress.org jest po prostu bardziej profesjonalny. Zwracają na to uwagę firmy, które z czasem zgłaszają się do blogerów z propozycją współpracy. Niektóre agencje wręcz zaznaczają, że nie ma mowy o współpracy w przypadku blogów opartych o WordPress.com czy Blogger. Własne miejsce w sieci, zupełnie własne jest przejawem naszego zaangażowania. Zatem to już pierwsza oznaka, że współpraca z Tobą może przynieść firmie korzyść. Może początkowo chcesz blogować dla samej pasji blogowania… ale z czasem to może ulec zmianie… Warto być przygotowanym.

Jestem fanką WordPress.org. Czuję się z nim świetnie. Sama jestem Panią swego losu. Sama sobie wszystko zawdzięczam. Jestem z siebie dumna.

WordPress.com, Blogger czy WordPress.org? Na czym blogujecie? Jakie widzicie plusy i minusy swoich blogowych platform/silników?

Obserwatorka i komentatorka życia. Z pasją o kulturze, podróżach, rodzicielstwie i życiu jako takim. Po ojcu M, po mężu P. Wiecznie zabiegana, nieustannie niewyspana...

30 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *