Trening Kreatywności
Literatura

Czy wszyscy jesteśmy kreatywni? – Trening Kreatywności

Żyjemy w pięknych, niezwykłych czasach. Mimo, że co rusz coś się dzieje, to jednak są to też czasy niezwykle spokojne. Nie ma wielkich, globalnych wojen. Nie ma wszechobecnego głodu. Nawet kryzysy gospodarcze nie są aż tak straszne. To czasy, gdy kierunek zainteresowania przesuwa się z ogółu na jednostkę. Coraz ważniejszy jest pojedynczy człowiek. Ważne jest jego życie, ważny jego los. Pochylamy się nad jednostkami, nie martwimy się już aż tak bardzo o całe narody. Jednostka stanęła na świeczniku. Sprawiło to też, że od jednostki zaczęliśmy nagle więcej wymagać.

Jednostka ma być dobrze wykształcona, ma posiadać cały zestaw umiejętności, który do niedawno przypisywany był ludzkim grupom, ma potrafić więcej i więcej, ma nieustannie się rozwijać, poszerzać horyzonty, ma działać szybciej, skutecznej, efektywniej. Jednostka ma być twórcza. Jednostka ma być kreatywna. Nie jest istotne kim jesteś, masz mieć głowę pełną niepowtarzalnych pomysłów, które sprawią, że świat będzie lepszy… nawet świat w mikroskali, np. jakaś ogólnoświatowa bądź lokalna korporacja.

I tak wszyscy dookoła przez wszystkie przypadki odmieniają słowo kreatywność i starają się udowodnić, że i im ta właściwość obca nie jest. Ale czy właściwie rozumiemy pojęcie kreatywności? Czy przy jej definiowaniu nie dopuszczamy się niedopuszczalnych uproszczeń? A jeśli nawet czy każdy z nas jest istotą zdolną do bycia kreatywną? Co warunkuje naszą kreatywność? Czy każdy z nas może być kreatywny i czy nad kreatywnością można pracować, można ją pobudzać i rozwijać?

Na wszystkie te pytania odpowiedź znajdziemy w książce Agnieszki Bieli Trening Kreatywności – Jak pobudzić twórcze myślenie. Autorka to psycholożka i trenerka umiejętności społecznych. Od 2011 roku prowadzi w Sosnowu Ośrodek Twórczego Rozwoju „Skrzydlata Żyrafa”. Organizuje warsztaty edukacyjne i rozwojowe dla przedszkoli, szkół a także organizacji pozarządowych.

Czym właściwie jest kreatywność? Definicji tego pojęcia jest kilka. Autorka stoi jednak na stanowisku, że kreatywność

oznacza postawę człowieka, który postrzega rzeczywistość jako przestrzeń dającą się zmieniać oraz wykazuje się zdolnościami do tworzenia nowych i wartościowych pomysłów.

Czy każdy z nas ma takie same predyspozycje do bycia kreatywnym? Czy wszyscy możemy być twórczy? Okazuje się, że z kreatywnością nie jest tak łatwo i prosto jak się wszystkim nawołującym do bycia kreatywnym wydaje. Zależy ona od bardzo wielu czynników, zarówno tych tkwiących w naszym wnętrzu, od naszych naturalnych predyspozycji, naszego charakteru, jak i od czynników zewnętrznych, występujących zarówno w najbliższym nam otoczeniu, zaczynając od choćby rodziny, jak i w społeczeństwie jako takim. Jednak w każdym z nas można zwiększać pokłady kreatywności, możemy poszerzać, rozwijać nasze naturalne predyspozycje i stawać się bardziej kreatywnymi.

I tu z pomocą przychodzi nam Agnieszka Biela i jej książka Trening Kreatywności – Jak pobudzić twórcze myślenie. Z książki dowiemy się nie tylko tego, czym jest kreatywność i od czego zależy. Autorka proponuje swemu czytelnikowi ogromną dawkę bardzo urozmaiconych ćwiczeń, które pozwolą nam, również w warunkach domowych, pracować nad naszą kreatywnością, które sprawią, że z czasem poszerzą się nasze twórcze horyzonty. Jest aż pięć etapów twórczego treningu. Rozpoczynamy go od przełamywania barier, przechodzimy do ćwiczeń nad nową perspektywą, budowaniem skojarzeń, dochodząc do twórczych przekształceń i rozwiązywania problemów.

Kolejne etapy ćwiczeń stają się coraz bardziej intensywne, skomplikowane i rozwijające. Ćwiczenia są bardzo urozmaicone i ciekawe. Będziemy MacGyver’em, Waltem Disney’em a nawet Indianinem. Wszystko to doprowadzi nas z pewnością do bardziej twórczego myślenia. Zatem czas zacząć ćwiczyć i rozwijać naszą kreatywność. Trening Kreatywności – Jak pobudzić twórcze myślenie to ciekawa i pomocna książka, która sprawi, że staniemy się bardziej kreatywni. Polecam.

Trening Kreatywności – Jak pobudzić twórcze myślenie, Agnieszka Biela, Samo Sedno

Książkę do recenzji udostępnił Portal Sztukater.

Obserwatorka i komentatorka życia. Z pasją o kulturze, podróżach, rodzicielstwie i życiu jako takim. Po ojcu M, po mężu P. Wiecznie zabiegana, nieustannie niewyspana...

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *