7 kroków do lepszego bloga blogowanie
Blogowanie

7 kroków do lepszego bloga

Człowiek, gdy zabiera się za jakąś działalność, zazwyczaj dąży do rozwoju, zwiększania swych umiejętności, bycia coraz lepszym, jak nie najlepszym. Nie omija to również blogosfery, grupy ludzi, których łączy jedno… pasja działania. A jak się stać lepszym blogerem, jak zwiększać zasięg oddziaływania, jak stać się choć odrobinę bardziej rozpoznawalnym?

Nie należę do grupy blogerek i blogerów znanych powszechnie, nie jestem blogową celebrytką, nie walą do mnie drzwiami i oknami agencje reklamowe. Niemniej w ciągu dość krótkiego czasu udało mi się znacznie poszerzyć grupę odbiorców bloga, sprawić, że ludzie do mnie zaglądają i o mnie pamiętają. A to już coś. W dodatku to nadal jest tendencja wzrostowa, co też zauważają ludzie, którzy zwracają się do mnie z propozycją współpracy. Wymaga to sporo nakładu czasu i pracy. Wymaga nieustannego rozwoju i bycia w gotowości do podjęcia działania, ale moim zdaniem warto.

Moje 7 kroków do lepszego bloga? Oto i one…

  • pisz, pisz, pisz – szlifuj swój pisarski warsztat. Im częściej piszesz, tym większej nabierasz w tym wprawy. Z czasem zaczynasz też dostrzegać błędy, które popełniałeś na samym początku blogowej ścieżki. Nie musisz pisać codziennie. Ważne jednak, by robić to regularnie i nie wyjść z wprawy. Pisząc zaś wywołuj emocje. Nie bądź beznamiętny. Nie przekazuj suchej wiedzy. Nie jesteś Wikipedią. Twórz historie, nawet, gdy podajesz przepis na kotlet mielony. Spraw, by właśnie twój przepis był niepowtarzalny.
  • rozwijaj się, zdobywaj nową wiedzę – bierz udział w szkoleniach, warsztatach, webinarach. Ucz się od starszych kolegów, bierz z nich przykład. Oni również pokażą ci, jakie błędy popełnili wcześniej i będziesz wiedział, czego robić nie warto. Uczestnicz w spotkaniach blogowych. To świetna okazja do poznania innych blogerów, przekonania się, że to tacy normalni ludzie jak ty. Warto wymieniać się doświadczeniami, nawiązywać znajomości, poszerzać też grupę odbiorców bloga. Bierz udział w ważnych blogowych wydarzeniach. Nie zapominaj o See Bloggers, Blog Forum Gdańsk… Panele, wykłady, warsztaty tu nauczysz się wiele. Od starszych kolegów usłyszysz o rozwiązaniach, trendach, które dopiero co pojawiają się w blogosferze. Dostaniesz porządną dawkę treści motywacyjnych. W końcu poznasz nowych ludzi. Poszukuj nieustannie informacji w sieci. Ogromna ilość blogerów dzieli się swymi doświadczeniami i wiedzą na łamach swych blogów. Piszą jak pisać, jak promować, jak zwiększać zasięg, jak pracować w social mediach. Zawsze też możesz zwrócić się do nich o radę. Nawet Tomek Tomczyk odpowiada na maile…

Zajrzyj np. na te blogi:

http://www.jestrudo.pl/tematy-na-bloga/

http://mobiletry.com/blog/jak-tworzyc-tresc-latwa-do-udostepniania

http://vademecumblogera.pl/2015/06/jak-zwiekszyc-zaangazowanie-fanow-na-facebooku-linki-tygodnia.html

  • wchodź w reakcje ze swymi czytelnikami – odpowiadaj na komentarze, bądź pomocny, słuchaj uważnie, co czytelnicy chcą ci przekazać, reaguj. Nie pozostawaj bierny. Odwiedzaj blogi tych, którzy pozostawili po sobie znak na twoim blogu…  No może daj sobie spokój z kimś, kto pisze w komentarzu “Fajny tekst. Zapraszam do siebie”. Ta znajomość nie ma raczej przyszłości. W innym przypadku komentuj, wdawaj się w dyskusje, daj się zapamiętać, oczywiście z pozytywnej strony.
  • czytaj innych, wielkich, znanych i kradnij – kradnij od nich to, co w ich blogach najlepsze. Podglądaj, podpatruj, adaptuj do swych warunków. Żaden temat nie jest przypisany tylko i wyłącznie jednej osobie, jednemu blogerowi. Tylko nie idź owczym pędem za wszystkimi, bo ile można czytać o tym samym?
  • dbaj o social media – rozwijaj swój fp na Facebooku, bierz aktywny udział w życiu różnych facebookowych grup, poświęć czas na Twittera, wrzuć zdjęcie na Instagram, Pinterest, nie zapominaj o Google+. Bądź i tam interesujący. Nie czyń z social media wyłączenie miejsca do udostępniania wpisów. Wchodź w interakcje ze swymi odbiorcami, buduj więzi, nawiązuj kontakty. Reaguj. Bądź pomocny. Słuchaj rad, a gdy znajdziesz rozwiązanie czyjegoś problemu po prostu udziel rady.
  • dbaj o stronę wizualną bloga – wszyscy jesteśmy przecież wzrokowcami. Lubimy i cenimy ładne i zadbane miejsca. Brzydki, zupełnie nieczytelny blog, w dodatku z dziwaczną, trudną do rozszyfrowania czcionką nikogo nie zachęci do czytania a tym bardziej komentowania.
  • bierz udział w zabawie – wyzwania blogowe, link party? To świetna okazja, by dotrzeć do nowych czytelników, dać się zauważyć, świetnym tekstem zapaść w pamięć. Co więcej sam organizuj taką zabawę.

 

Tyle ode mnie. 3 miesiące temu mój blog był miejscem, do którego prawie nikt nie zaglądał. Mój FP na Facebooku świecił pustkami. Teraz wszystko się zmieniło. Może zmieni się i u ciebie?

Obserwatorka i komentatorka życia. Z pasją o kulturze, podróżach, rodzicielstwie i życiu jako takim. Po ojcu M, po mężu P. Wiecznie zabiegana, nieustannie niewyspana...

89 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *