nowości na półce
Kultura,  Literatura

Nowości na półce i New Tag

Dziś lekko kulturalny post. Prezentuję Wam książki, które w ostatni czwartek wielką paczką trafiły do mnie. Zatem nowości na półce i New Tag. Czym jest New Tag? To zabawa blogowa polegająca na wskazaniu 5 blogów, które odwiedzam najchętniej i wskazaniu uzasadnienia swego wyboru. Blogi, które wymienię są z automatu nominowane do zabawy.

 

A jakie książki do mnie ostatnio trafiły? Wszystkie za sprawą portalu Sztukater.

  • Anna Todd – After 4. Bez siebie nie przetrwamy

“Wszystko się zmienia, gdy Hardin odkrywa coraz bardziej mroczną przeszłość swojej rodziny. To dla niego cios nie do zniesienia. W rozpaczy posuwa się do czegoś, czego Tessa nie jest w stanie mu wybaczyć. Dziewczyna zaczyna rozumieć, że chociaż kocha Hardina ponad wszystko, nie może z nim zostać. Czy tak ma wyglądać koniec ich miłości? Czy Hardin będzie chciał zawalczyć o związek z Tessą, a przede wszystkim – o samego siebie?”

  • Iwona Chodorek, Piotr Chodorek, Anula Trojanowska – Przeznaczenie znajdzie drogę

“Przeznaczenie znajdzie drogę to dalszy ciąg przygód bohaterów znanych już z dwóch poprzednich części cyklu zatytułowanych Nieczynne do odwołania i Hiszpański kot. Wojtek i Aga wciąż próbują odkryć tajemnicę starego dziennika i kontynuują swą hiszpańską przygodę, a niespodziewane wydarzenia sprawiają, że ich poukładane życie staje na głowie. Czy uda im się odnaleźć wspólne szczęście? A może ich związek nie przetrwa kolejnej próby, którą będą musieli przejść? Przekonacie się o tym, sięgając po ostatnią część trylogii o perypetiach młodego lekarza weterynarii Wojtka, jego dziewczyny Agnieszki, brata Mikołaja i ich przyjaciół.”

  • Piotr Łopuszański – Warszawa Literacka w PRL

“Warszawa literacka w PRL to opowieść o mieście, ludziach i historii. Autor przedstawia znanych pisarzy od strony prywatnej, a także ich postawy w przełomowych latach. Pokazuje, jak literaci zareagowali na widok ruin stolicy, jak odnosili się do nowego ustroju i jak żyli w Warszawie. W książce podane zostały także fakty mało znane i anegdoty. Autor odpowiada na wiele kwestii, np.: Kto po wojnie zmienił nazwisko? Kto zbojkotował sfałszowane wybory z 1947 roku, a kto agitował z pistoletem za paskiem? Kto pisał wiersze o Stalinie i listy do Biureta? Za co – według Dąbrowskiej – Polacy kochali Rosjan, a Rosjanie Polaków? Dlaczego wyeksmitowano z Warszawy Zbigniewa Herberta? Kto kochał się w Hłasce? Który z pisarzy fascynował się Gomułką, a który Gierkiem? Kto protestował przeciw zdjęciu Dziadów, a kto był zwolennikiem cenzury? Fascynująca podróż w czasy PRL, do miasta, które zniszczone, miało zniknąć z map Europy, a zostało odbudowane i przebudowane. Obowiązkowa lektura dla warszawiaków, miłośników literatury i historii.”

  • Agnieszka Biela – Trening kreatywności

“Jak stać się bardziej twórczym?
– Obudź w sobie ciekawość świata
– Stawiaj sobie ciekawe pytania, np. Jak pogłaskać po głowie żyrafę?
– Myśl nieszablonowo – przestań kurczowo trzymać się norm i zasad
– Eksploruj, kojarz, przekształcaj, zmieniaj
– Odpuść sobie krytykę własnych pomysłów
– Twórz z radości samego tworzenia – nie oczekuj nagrody

Nie wiesz, jak przełożyć te wskazówki na działanie?
Przeczytaj ten poradnik i zacznij od prostych ćwiczeń w codziennych sytuacjach! Nie czekaj, aż genialny pomysł sam wpadnie ci do głowy! Kreatywność nie jest wrodzonym talentem, który samoistnie się przebudzi. Twórcze myślenie to ciężka praca, otwarty umysł, ciekawość i uważność. Zacznij widzieć świat w innym wymiarze, a wymyślenie bajki dla dziecka, kreatywne rozwiązanie problemu w pracy, a nawet pomysł na życie przyjdą z nieoczekiwaną łatwością.

Co ci w tym pomoże:
– intensywny trening metodą pięciu kroków
– ponad 130 ćwiczeń, które inspirują, zaskakują, denerwują i zmuszają do porzucenia strefy komfortu
– podpowiedzi i wskazówki, jak pozbyć się wewnętrznego krytyka i pobudzić swój umysł do eksploracji, dedukcji, transformacji oraz poszukiwania nieoczywistych analogii.”

Czy któraś książka Wasz zainteresowała?

 

Do zabawy New Tag zostałam nominowana przez Martynę – autorkę m.in. bloga Recenzje Kiti.

A kogo czytam najczęściej? Wybór jest trudny … Skupię się dziś przede wszystkim na blogach poświęconych literaturze, bo to też mocno literacki wpis. Plus jeden blog, który odwiedzam codziennie i darzę ogromną przyjaźnią, a nie jest literacki typowo, tylko podróżniczy z literackim zacięciem.

Moje ulubione blogi:

  • Sisters92 – blog dwóch wspaniałych kobiet, podróżniczek, czytelniczek, które znam osobiście i darzę ogromną sympatią. Jedną z nich jest Martyna, która wytypowała mnie do zabawy i wyróżniła swym typem, za co jej bardzo dziękuję. To recenzentka skupiająca się mocno na literaturze dziecięcej i podróżniczka. Prowadzi blog Recenzje Kiti. Druga wspaniała kobieta to Paulina, baba, z którą mogę gadać bez końca, zwłaszcza o blogowaniu. Prowadzi również bloga lifestylowego Paulina Kwiatkowska. Obie dziewczyny tworzą zaś blog Sisters92, z którego dowiecie się, gdzie warto pojechać, co zobaczyć, po jaką lekturę sięgnąć, co wspaniałego wyczarować w kuchni, podzielą się też z Wami swą blogową wiedzą tajemną. Zdecydowanie warto do dziewczyn zajrzeć i zostać na dłużej.

 

  • Maialis – blog Dominiki, która wykonuje świetną recenzencką robotę. Niemal codziennie znajdziemy u niej recenzję ciekawej książki, filmu … prowadzi również cykl blogowe pogotowie, gdzie zdradza tajniki tworzenia i ulepszania bloga … obecnie skupia się przede wszystkim na platformie WordPress.org.

 

  • Dofi – blog recenzencki Dominiki, która recenzuje dla swoich czytelników książki dość poważne, wymagające, zmuszające czytelnika do chwili refleksji. Dominika pisze również o mądrych i potrzebnych książkach dla dzieci. Jeśli szukacie niebanalnego recenzenckiego miejsca w sieci, koniecznie do Niej zajrzyjcie.

 

  • Monweg zwyczajnie i szaro? – jeśli jest Wam zwyczajnie i szaro, musicie do Niej zajrzeć. Z pasją pisze o książkach. W dodatku niebanalnie, mądrze, z rozmysłem i w sposób mocno wyważony. Wykonuje dobrą recenzencką pracę. Znajdziecie tam również kącik z poezją.

 

  • Subiektywnie o książkach – Wiola i jej blog recenzencki to już po prostu instytucja, a sama autorka zaczęła swe sieciowe miejsce traktować jak własną, dobrze prosperującą firmę. Jestem pełna podziwu dla ogromu pracy jaką Wiola wkłada w swą działalność. Jej recenzje to prawdziwy, recenzencki majstersztyk. Zawsze z przyjemnością goszczę na jej stronie. Podziwiam jej zamiłowanie dla słowa pisanego i zastanawiam się, gdzie Ona mieści te wszystkie książki?

 

Uwielbiam te kobiety, uwielbiam ich blogi. To zaledwie pięć spośród ogromnej ilości wartościowych miejsc, które w sieci pochłaniają moją uwagę. Gdybym miała wymienić wszystkie dla mnie ważne i wskazać dlaczego, zwyczajnie przestalibyście czytać … tyle ich jest. Przyznaję się bez bicia, że nie zawsze zostawię ślad po sobie. Wstyd mi za to. Staram się jednak nadrabiać zaległości w tym zakresie.

A jakie są Wasze ulubione miejsca blogowe w sieci? Podajcie proszę w komentarzach choć jeden link do miejsca, do którego z przyjemnością wracacie. Z przyjemnością odkryję kolejne ciekawe blogi

Obserwatorka i komentatorka życia. Z pasją o kulturze, podróżach, rodzicielstwie i życiu jako takim. Po ojcu M, po mężu P. Wiecznie zabiegana, nieustannie niewyspana...

27 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *