Legendy polskie dla dzieci w obrazkach
Dziecko,  Książki

Legendy polskie dla dzieci w obrazkach – Nikola Kucharska

Sporo ostatnio czytam mojemu synkowi książek i coraz więcej czytam wraz z nim. Wybiera książeczkę a ja zamieniam się w maszynę do czytania, mój synek w maszynkę do słuchania. Czasem bardziej aktywnie włącza się w czytanie. Komentuje obrazki, zaczyna sam układać do nich historie. Do tej pory wśród czytanych przez nas książek nie było polskich legend. Zmieniło się to za sprawą książki Legendy polskie dla dzieci w obrazkach autorstwa Nikoli Kucharskej.

legendy polskie 1

Legenda o Warsie i Sawie, o Piaście i postrzyżynach Ziemowita, o Bazyliszku, o Piernikach Toruńskich, o Księciu Popielu i myszach, o Złotej kaczce, w końcu o Smoku Wawelskim to opowieści znane mi od wczesnego dzieciństwa. Kiedyś miałam nawet nagrane część z nich na winylowej płycie i z uporem maniaka słuchałam je raz za razem. Cieszę się zatem, że i mój synek oprócz wszystkich tych pięknych bajek bardziej lub mniej światowych może poznać piękne, polskie legendy.

legendy polskie 2

Nikola Kucharska opowiada je zaś w formie bardzo przystępnej dla młodego czytelnika, ograniczając do minimum ich okrucieństwo i dramatyzm. Pozostaje przede wszystkim ciekawa historia, osadzona w rodzimych klimatach, mądre przesłanie, pozostają ważne dla dziecięcego rozwoju emocjonalnego wartości. Jest ciekawa historia i bardzo dobra zabawa. Każda z historii jest bardzo zwięźle opowiedziana, w prosty, przystępny dla dziecka sposób a następnie zaczyna się moc zabawy, bo kolejne strony książki odkrywają kolejne historie, których snucie należy zarówno do dziecka jak i rodzica. Dziecko wodząc po kolejnych krokach na planszach staje się bajarzem, opowiada historię samo od nowa lub razem z rodzicem, utrwala sobie usłyszaną wcześniej treść, może również coś od siebie dodać. Legenda ożywa, staje się ruchoma, zależna od dziecięcej spostrzegawczości a także fantazji. Do mnie i synka bardzo ta książka przemawia, działa na wyobraźnię i cieszy oczy. Polecam.

legendy polskie 3

Legendy polskie dla dzieci w obrazkach, Nikola Kucharska, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Książkę do recenzji udostępniło Wydawnictwo Nasza Księgarnia.

Obserwatorka i komentatorka życia. Z pasją o kulturze, podróżach, rodzicielstwie i życiu jako takim. Po ojcu M, po mężu P. Wiecznie zabiegana, nieustannie niewyspana...

9 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *