Lifestyle,  Nauka

Lifestylowe oferty pracy dla nauczycieli językowych

Znajomość języka obcego w stopniu biegłym może owocować nowymi możliwościami podjęcia zatrudnienia, a nawet zmiany zawodu. Kiedy nauka języków jest Twoją pasją, przychodzi Ci łatwo a do tego widzisz w sobie talent dydaktyczny warto pomyśleć o zostaniu np. lektorem języka obcego. Wbrew stereotypom współcześnie lektor językowy nie musi pracować wyłącznie w szkole, ba nawet w szkole językowej. Nauczycielem języka można być również dodatkowo, co prawda to coś innego niżeli bycie tłumaczem, czy lingwistą filologiem, ale może być interesującym doświadczeniem zawodowym. Bycia nauczycielem języka próbują nie tylko osoby o kierunkowym wykształceniu. Nie rzadko osoby o naturalnych umiejętnościach przedłożenia tematu i prowadzenia konwersacji ukierunkowanej na edukację lepiej sprawdzają się w roli korepetytora niżeli lektor z dyplomem. W coraz większej ilości form nauki nie jest wymagane posiadanie certyfikatów i kwalifikacji nauczycielskich a praktyczne umiejętności nauczania i kompetencje językowe.

Coraz więcej form nauki języków oraz coraz większy popyt na nauczycieli wynikający z dużego zainteresowania nauką języków, potrzebami coraz to młodszego pokolenia pragnącego porozumieć się w języku obcym sprawiają, że nauczyciele językowi mogą pracować na wiele sposobów. Praca lektora zapewnia elastyczność grafiku i tempa, intensywności pracy, bowiem rzadko jest to praca na etat ośmiogodzinny, to nauczyciel decyduje jak długo pracuje i gdzie oraz z kim. Z uwagi na pojedyncze godziny można pracować dla wielu pracodawców, co więcej internet oferuje szereg możliwości pracy zdalnej. Wielu lektorów prowadzi własną działalność jednoosobową udzielając lekcji indywidualnych, korepetycji czy też prowadząc zajęcia dla dzieci przedszkolnych, szkolnych, kółka zainteresowań, naukę języka dla seniorów itd. Prócz korepetycji dla dzieci szkolnych, studentów przygotowujących się do egzaminów certyfikujących, państwowych czy matury dużą grupę osób korzystających z nauki z lektorem są przedsiębiorcy, biznesmeni, którzy preferują naukę indywidualną z elastycznym grafikiem zajęć.

Oferty pracy dla nauczycieli,  pracujących zdalnie

Jedną z możliwości podjęcia pracy dotąd nietypowej są lekcje języka przez Skype. Dzięki internetowi nie ogranicza lektora miejsce zamieszkania, bowiem zdalnie można uczyć osoby aktualnie przebywające nie tylko w innym mieście ale i kraju. Dołączając do platform pośredniczących w znalezieniu korepetytora do nauki online jak preply.pl można zapewnić sobie szerokie grono uczniów z całego świata. Dzięki zamieszczeniu swojego profilu w preply.pl pozyskać można uczniów, którym odpowiada nie tylko cena, ale i forma nauki, preferencje, dyspozycyjność. Popularność platformy Preply wciąż wzrasta podbijając już nie tylko rynek polskich uczniów języków ale również zagraniczne rynki osób zainteresowanych nauką przez Skype. Co ciekawe za pośrednictwem preply można prowadzić cykliczne spotkania online służące zorganizowanej nauce jak również doraźne konwersacje mające na celu podszkolenie, przypomnienie języka lub przećwiczenie na przykład rozmowy kwalifikacyjnej przed faktycznym spotkaniem z pracodawcą. To innowacyjna forma zarobkowa, która prócz pieniędzy pozwala sprawdzić się w  różnorodnych sytuacjach, co więcej praca z często przypadkowymi osobami jest doskonałym wyzwaniem pedagogicznym. Jeśli męczy Cię rutyna pracy w szkole językowej i korepetycje z tymi samymi uczniami warto spróbować lekcji przez Skype. W wielu przypadkach jest to nauka języka obcego w języku obcym, najczęściej angielskim, co także może być ciekawym doświadczeniem po zajęciach prowadzonych w Polsce i po polsku.

Oczywiście to nie jedyny sposób na znalezienie klienta – ucznia. Wielu lektorów korzysta z możliwości jakie daje im internet tworząc własne kursy językowe online, prowadząc blogi językowe, portale i grupy społecznościowe. Niektórzy specjalizują się w przygotowywaniu autorskich materiałów do nauki, inni skupiając wokół siebie pewną społeczność edukują z zamiłowania przy okazji pozyskując uczniów zainteresowanych odpłatnymi korepetycjami. W ten sposób praca może stać się przyjemnością, tym samym zajmować mniej czasu, nie sprawiać wysiłku i dać się łatwo połączyć z innym etatem, wychowaniem dziecka, czy studiowaniem. Coraz więcej osób chce uczyć się języków i realizuje swe zamierzenia podejmując naukę samodzielną, jednak to wymaga nie tylko motywacji i chęci ale również organizacji i zaangażowania. Pomóc w tym mogą indywidualni tutorzy, którzy nie tyle uczą co sprawdzają nabytą wiedzę, postępy, planują naukę. Doraźna pomoc lektora pozwala podnieść skuteczność samodzielnej nauki języka, wesprzeć ją fachową pomocą lektora. To również wygodne rozwiązanie dla lektorów, którzy w ten sposób mogą sobie dorabiać. Tego rodzaju praca jest zdecydowanie ciekawsza, skłaniająca do kreatywnych rozwiązań, ale również pozwalająca na nawiązanie wielu wartościowych relacji z osobami korzystającymi z nauki zdalnej. Korzystając z coraz to bardziej unikalnych propozycji prac można zdobyć wiele nowych doświadczeń, niesamowitych przygód, jak poznanie interesujących postaci, osób, również znanych. Różnorodne projekty online, w tym międzynarodowe to okazja do rozwoju osobistego i zawodowego, być może kolejny krok w karierze zawodowej.

Inną formą podjęcia pracy przez lektorów językowych niezwiązaną z nauką języków a z samą znajomością jest możliwość tłumaczeń zdalnych. Coraz częściej w sieci spotkać można nietypowe ogłoszenia o pracę. Wśród nich znajdują się propozycje wykonania tłumaczeń lub korekty językowej stron www, artykułów do sieci, kart produktów czy instrukcji obsługi. Nie są to prace skomplikowane, ani wymagające pracy stricte tłumacza. Zdarzają się także oferty pracy dokonania sprawdzenia i ewentualnej korekty pod kątem językowym prac, wypracowań na potrzeby edukacyjne.

Dorywczą propozycją zatrudnienia dla nauczycieli językowych są kursy wyjazdowe nauki języka. Coraz bardziej popularne tuż obok kursów zagranicznych zagranicą. Na polskim rynku występuje wiele kursów języka wyjazdowych organizowanych nie tylko poza Polską ale i w Polsce. Hołdując metodzie nauki polegającej na zanurzeniu w języku popularności przybywa różnorodnym zajęciom hobbystycznym połączonym z nauką języka. To doskonały sposób na dorabianie w przyjemnej formie i atmosferze.

Jak widać możliwości urozmaicenia pracy nauczyciela jest wiele, to co wybierzesz dla siebie zależy przede wszystkim od osobowości i osobistych preferencji. Bezwzględnie pracując jako nauczyciel języka pracy Ci nie braknie. Moda na naukę języków obcych jak również rosnące potrzeby w tym zakresie wymuszane globalizacją, powszechnością podróży zagranicznych, mobilnością pracowników zapewniają lektorom pracę na wiele sposobów. Niegdyś korepetycje zdalne były nie do pomyślenia, dziś to już nie kosztowna fanaberia, ale tańszy sposób na efektywną naukę języka. To również okazja do upowszechnienia nauki języka polskiego wśród obcokrajowców i szansa na zatrudnienie dla osób, które specjalizują się w nauce języka polskiego obcokrajowców jako native speakerów.

Mimo tak szerokiego wachlarza możliwości pracy w zawodzie nauczyciela języka obcego warto pamiętać o rosnącej konkurencji, gdyż internet już nie ogranicza nikogo względem lokalizacji. Tym samym lektorzy konkurują kompetencjami, jakością nauki jak również formą nauki. By dać się znaleźć i zainteresować swoją ofertą należy wykazać się pomysłem. Otwartość na nowości, również nowe możliwości podjęcia zatrudnienia, które nie rzadko wymagają pewnej odwagi, są wyzwaniem z uwagi na innowacyjność rozwiązania, sposobu nauczania itp.

Jeśli szukacie pracy jako nauczyciel to ciekawe oferty pracy dla nauczycieli (w Polsce) znających języki obce możecie znaleźć na stronie Preply.com/pl/skype/oferty-pracy  a  oferty pracy dla nauczycieli (za granicą) na stronie Indeed.com/Language-jobs. Enjoy!

Artykuł powstał we współpracy z Preply portalem do nauki języków obcych przez internet.

Preply - logo

Obserwatorka i komentatorka życia. Z pasją o kulturze, podróżach, rodzicielstwie i życiu jako takim. Po ojcu M, po mężu P. Wiecznie zabiegana, nieustannie niewyspana...

24 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *