literatura kobieca
Literatura

Kwitnący krzew tamaryszku – Wanda Majer-Pietraszak

Cztery przyjaciółki z lat szkolnych, Barbara, Maria, Janina i Iwona. Każda z nich wybrała inny sposób na życie, każda z nich to kompletnie inna osobowość, jednak pomimo upływy lat udało się im  utrzymać przyjaźń i choć co pewien czas spotykać się w pełnym gronie.

Barbara to pielęgniarka, czująca się w obowiązku nieustannie pomagać dorosłemu synowi i jego rodzinie. Jasia, zdolna pani architekt, która wybrała życie na obczyźnie. Iwona, utalentowana aktorka, która padła ofiarą bezlitośnie upływającego czasu, szukająca akceptacji w kolejnych męskich ramionach. Maria, zwana Myszką, która dla jednej miłości poświęciła drugą, pasję i marzenia o zostaniu malarką docenianą przez środowisko i odbiorców jej dzieł.

Po raz kolejny dojrzałe już kobiety spotykają się na klasowym spotkaniu. Obiecują sobie, że już wkrótce spędzą wspólnie kilka dni w wiejskim domku Marii, pod Warszawą. Miłe spotkanie klasowe dla jednej z przyjaciółek kończy się niestety dramatem. Po powrocie Myszki do domu mąż, dla którego rzuciła wszystko, dla którego poświęciła wszystko, oświadcza, że chce jeszcze przed śmiercią zaznać szczęścia. A szczęście to odnalazł w ramionach młodszej o prawie całe życie dziewczyny.

Maria opuszcza Warszawę. Nie chce mieć nic wspólnego z mężem i życiem, które do tej pory wiodła. Przeprowadza się do domu, który odziedziczyła po ukochanej ciotce. Na wsi zaczyna się nowy rozdział jej życia. Nie będzie łatwo, lecz otoczona troskliwymi ludźmi, zdoła uporać się z przykrą rzeczywistością a dawne marzenia i pasje powrócą ze zdwojoną siłą. Prawdziwe życie czeka przecież tylko, by po nie sięgnąć. Jak potoczą się losy czterech przyjaciółek? Warto się o tym przekonać…

Kwitnący krzew tamaryszku to powieść obyczajowa autorstwa Wandy Majer-Pietraszak. Pisarka jest autorką słuchowisk radiowych, telewizyjnych scenariuszy muzycznych, kilku tomików wierszy i opowiadań. Napisała również powieści Czy pani jest żoną tego aktora? oraz Cztery pory roku Heleny Horn.

Kwitnący krzew tamaryszku to bardzo ciepła, budząca sporo, przede wszystkim pozytywnych, emocji powieść o dojrzewaniu w dość dojrzałym już wieku. To opowieść o tym, że nigdy nie jest za późno, by zacząć decydować o własnym życiu, przejąć inicjatywę, porwać się z motyką na słońce, stąpać z głową w chmurach i dzięki własnej determinacji, a także wsparciu ludzi bliskich i nawet tych mniej bliskich w końcu żyć po swojemu, spełniając marzenia, realizując pasje. To też historia pięknej przyjaźni, która mimo upływu czasu i znacznego fizycznego oddalenia potrafi przetrwać i trwać mocno dając oparcie, podtrzymując nadzieję, ratując wręcz od całkowitego upadku.

Wanda Majer-Pietraszak snuje swą opowieść nieśpiesznie. Maluje niczym obraz ludzkie sylwetki, kreśli sytuacje, barwi emocje. Nastraja pozytywnie. Mimo sporej ilości przypadków smutnych, mamy jakąś wewnętrzną pewność, że wszystko będzie dobrze, że musi być dobrze. Wszystko to sprawia, że Kwitnący krzew tamaryszku czyta się szybko i ze sporą dawką przyjemności. Polecam.

Kwitnący krzew tamaryszku, Wanda Majer-Pietraszak, Wydawnictwo Muza S.A.

Książkę do recenzji udostępniła firma Business & Culture.

Obserwatorka i komentatorka życia. Z pasją o kulturze, podróżach, rodzicielstwie i życiu jako takim. Po ojcu M, po mężu P. Wiecznie zabiegana, nieustannie niewyspana...

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *