Okularnik
Literatura

Okularnik – Katarzyna Bonda

Sasza Załuska ma niebywałą umiejętność pakowania się w tarapaty. Po tym jak dowiedziała się, że Łukasz Polak, podejrzany o wielokrotne zabójstwa kobiet, który jednak uniknął odpowiedzialności karnej, a jednocześnie jej dawny kochanek i ojciec jej córki, przeżył akcję policyjną, w której Sasza niemal straciła życie i przez którą zrezygnowała ze służby, przebywa w prywatnej klinice psychiatrycznej, postanawia raz na zawsze rozprawić się z przeszłością i stawić czoła strachom czającym się tuż za rogiem. Nie zważając na czekające w Gdańsku obowiązki i niebezpieczeństwo zaprzepaszczenia szansy powrotu do czynnej służby, jedzie do Hajnówki, gdzie ma przebywać Łukasz Polak.

Dotarcie do dawnego kochanka nie jest jednak proste a po drodze Sasza ląduje w samym sercu kryminalnego huraganu. Dawne, dotąd niewyjaśnione zbrodnie, sięgające czasów końca II wojny światowej, współczesne narodowe antagonizmy płynnie łączą się z kolejnymi dziwnymi przypadkami przestępstw, doprowadzając Saszę do pozycji podejrzanej o morderstwo i uprowadzenie. Tajemnica goni tajemnicę a bycie obcym wśród swoich jeszcze pogarsza sytuację. W dodatku wszechobecna zmowa milczenia i układy wśród miejscowych rządzących skutecznie niweczą wszelkie próby dotarcia do prawdy. Kto jest uczciwy, a kto chroni zbrodniarzy? Kto stara się zachować dotychczasowe status quo? W końcu … kto zabił?

Pochłaniacz… Okularnik…

Okularnik to kolejna część serii o Saszy Załuskiej autorstwa Katarzyny Bondy. Po lekturze Pochłaniacza z niecierpliwością czekałam na kolejną opowieść o gdańskiej profilerce, która z niezwykłą łatwością, dążąc do wyjaśnienia kolejnych kryminalnych zagadek, pakuje się w coraz większe tarapaty. Akcja powieści jest niezwykle zawiła. Piętrzą się zagadki, mnożą postaci a czytelnik co chwilę to czuje się zagubiony, to coraz szerzej otwiera oczy w miarę jak zagadki się wikłają coraz bardziej, to powoli wyjaśniają ukazując kolejne warstwy intrygi. W dodatku Katarzyna Bonda wzbogaciła całą historię o pasjonujący, choć trudny i bardzo bolesny wątek historyczny.

Książkę czyta się jednym tchem, chłonąc kolejne słowa, zatapiając się w kolejną zagadkę. I tylko raz się wkurzyłam. Na samym końcu…. koniec w takim momencie? Normalnie nie dotrwam do kolejnej części. Nie wytrwam… Polecam.

Okularnik, Katarzyna Bonda, Wydawnictwo Muza S.A.

Książkę do recenzji udostępniła firma Business & Culture.

Obserwatorka i komentatorka życia. Z pasją o kulturze, podróżach, rodzicielstwie i życiu jako takim. Po ojcu M, po mężu P. Wiecznie zabiegana, nieustannie niewyspana...

16 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *