Doradca smaku 2
Książki,  Kuchnia,  Literatura

Doradca smaku 2 czyli 80 sposobów na rozkosz podniebienia

Lubicie gotować? Ja lubię … Cóż, w każdym razie lubię o osobie myśleć jako o osobie, która gotować lubi. Kiedy jednak przychodzi do samego gotowania, budzi się we mnie jęcząco-marudzący potwór… Każdy przepis zdaje się być za trudny, za bardzo skomplikowany, wymagający poświęcenia zbyt dużo czasu i mojej energii. Kończy się zazwyczaj tak, że mam dobre chęci, z realizacją jest zaś dużo gorzej. Macie podobnie?

Nawet jeśli nie macie, a gotowanie jest dla Was wspaniałą przygodą… a może właśnie wówczas, z pewnością docenicie nową książkę jednego z najsympatyczniejszych kucharzy znanych ze srebrnego ekranu. Mowa tu oczywiście o książce Doradca smaku 2, której autorem jest nie kto inny jak Michel Moran. Jakiś czas temu zachęcałam Was do sięgnięcia po Doradcę smaku. Książka zrobiła na mnie spore pozytywne wrażenie. Przyznam, że i tym razem odnalazłam wśród zaproponowanych przez Michela Morana przepisów, całe mnóstwo, które chciałabym wypróbować już teraz, natychmiast, które powodują budzenie się we mnie wilczego apetytu i które z pewnością już wkrótce zastosuję w swojej domowej kuchni.

Przepisy, które odnajdziemy w książce Doradca Smaku 2 zostały podzielone na trzy kategorie, tj. proste, lekkie i szybkie. W każdej z grup odnajdziemy receptury, które posłużą nam do przyrządzenia pysznych i oryginalnych przystawek czy przekąsek, dań, które możemy podać na obiad czy wczesną kolację oraz wspaniałych a zarazem lekkich i niewymagających nadmiernej pracy deserów, które zachwycą najbardziej wymagające podniebienie. Znajdziemy tu np. przepis na dość, moim zdaniem, oryginalną pizzę po francusku, piersi kaczki w sosie miodowym, wytrawne naleśniki z kozim serem, orzechową tartę z jabłkami, brokuły z pieca, koftę orientalną, caponatę, dorsza w pomidorze, suflet grant marnier, pasztet wegetariański, sernik na zimno z owocowym sosem, carpaccio owocowe, jabłka miłości czy pieczony camembert. Przepisów jest aż osiemdziesiąt. Jest zatem z czego wybierać i każdy odnajdzie danie, które da prawdziwą przyjemność jego podniebieniu. Przepisy są niezwykle proste. Szczegółowo, krok po kroku zaprezentowano kolejne czynności, które należy wykonać. Całość zaś opatrzono fotografiami, które sprawiają, że po prostu chce się gotować. Żaden z przepisów nie jest nadmiernie rozbudowany i nie wymaga nadmiernej ilości składników, a te, które będą nam potrzebne bez trudu odnajdziemy na sklepowych półkach. Polecam.

Doradca kulinarny 2, Michel Moran, Wydawnictwo Muza S.A.

Książkę do recenzji udostępniła firma Business & Culture.

Obserwatorka i komentatorka życia. Z pasją o kulturze, podróżach, rodzicielstwie i życiu jako takim. Po ojcu M, po mężu P. Wiecznie zabiegana, nieustannie niewyspana...

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *