Europa pingwina popo
Dziecko,  Książki

Europa pingwina Popo

Pingwin Popo zawsze chciał dopłynąć do Europy. Gdy mu się to w końcu udało, dowiedział się o tym kontynencie, zamieszkujących go ludziach i ich historii mnóstwa interesujących rzeczy.

Europa, jesteśmy jej niezaprzeczalną częścią, ba nawet jeden ze środków tego kontynentu, wyznaczony przez Szymona Antoniego Sobiekrajskiego w końcu XVIII w. ponoć znajduje się w miejscowości Suchowola, niedaleko Białegostoku, to kontynent piękny, zróżnicowany, z niezmiernie bogatą historią i niezaprzeczalnym wpływem na rozwój cywilizacji. Europa to kolebka kultury, filozofii, myśli twórczej, to tu przetoczyły się najstraszniejsze wojny, to tu państwa najszybciej doceniły pokój i wzajemną współpracę i rozpoczęły budowę zjednoczonej Europy. Nie dziwi zatem poświęcenie Europie kolejnej książki.

Pingwin Popo to pingwin niezwykle ciekawy otaczającego go świata. Gdy udało mu się w końcu dopłynąć do Europy, odkrył na jak bardzo interesujący kontynent dotarł. To tu kiedyś ponoć istniała legendarna Atlantyda, która nieustannie pobudza wyobraźnię poszukiwaczy przygód. To tu powstał też i tworzył zespół, który zapisał się na zawsze w historii współczesnej muzyki – The Beatles. To w Europie Jan Gutenberg wymyślił druk i dzięki niemu książki stały się z czasem czymś swojskim, do czego coraz większy dostęp miał ogół, a nie tylko wąska grupa uprzywilejowanych. To tu zaczęły powstawać strzeliste, wspaniałe budowle, które miały zbliżyć człowieka do Boga. To tu powstał gotyk. Europa to ziemia ojczysta Homera, autora Iliady i Odysei. To w Europie kultywowano jarmarki, a część z nich istnieje po dziś dzień. To w Europie Europejczyk Isaak Newton dowiódł, że prawo powszechnego ciążenia rządzi naszym życiem, to stąd też kiedyś dawno, dawno temu w XV w. Krzysztof Kolumb wypłynął, by dotrzeć do Indii a odkrył Amerykę…

Europa to rewolucje, smoki, uniwersytety, to mnogość pomysłów, kultury, sztuki, techniki. To wspaniały kontynent i warto sobie o tymczasem przypomnieć. Tym razem przypomina nam o tym Jan Bajtlik w książce będącej połączeniem ciekawej, bardzo efektownej grafiki z wiedzą w pigułce, którą z łatwością się przyswaja lub przypomina. Europa pingwina Popo to skrawki, urywki informacji o naszym rodzimym kontynencie. To wiadomości, które są raczej powszechnie znane, a w każdym razie takie być powinny. Niemniej w codziennym pośpiechu o wielu z nich nie pamiętamy, zupełnie sobie ich nie uświadamiamy. Z pewnością stanowią również ciekawe źródło wiedzy dla naszych dzieci, będąc dla nich bardzo interesującym zestawem niebanalnych faktów. Poprzez słowo i obraz Jan Bajtlik daje nam wszystkim, czy dzieciom czy dorosłym sposobność do ciekawej rozmowy o kontynencie, na którym przyszło nam żyć, a którego czasem nie doceniamy. Nie doceniamy naszego cywilizacyjnego dorobku.

Jan Bajtlik to twórca należący do Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, który tworzył ilustracje dla m. in. Gazety Wyborczej, Tygodnika Powszechnego czy Świerszczyka. Obecnie współpracuje m. in. z Narodowym Centrum Kultury. Ilustracje stworzone w Europa pingwina Popo to obrazy proste i jednocześnie bardzo wymowne, które doskonale ilustrują przekaz słowny zawarty w książce. Zresztą sposób zapisu słów opowiadających o Europie również jest bardzo twórczy, plastyczny, wyjątkowy. Europa pingwina Popo to książka, która daje sporą dawkę wiedzy, przy jednoczesnym zaspokajaniu potrzeb estetycznych. To świetna, ciekawa grafika połączona z ciekawostkami o jednym z najlepszych miejsc na ziemi – Europie. Polecam.

Europa pingwina Popo, Jan Bajtlik, Wydawnictwo Dookoła Świata

Książkę do recenzji udostępnił Portal Sztukater.

Obserwatorka i komentatorka życia. Z pasją o kulturze, podróżach, rodzicielstwie i życiu jako takim. Po ojcu M, po mężu P. Wiecznie zabiegana, nieustannie niewyspana...

One Comment

  • Martyna i Paulina Kwiatkowskie

    Lubimy Europę i pingwiny też. Dzięki mnogości faktów możemy zaznajomić dziecko z dużą ilością nowych informacji, super!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *