horror
Literatura

Niechciani – czy lubisz się bać?

Są książki, które sprawiają, że nie potrafię ich czytać przed snem…. Są książki, których boję się czytać? Czy lubię się bać? Nie … lubię czytać dobre książki, które aż strach czytać…

Lara ginie w tragicznych okolicznościach wypadając z okna swego mieszkania. Jej śmierć zmienia o 180 stopni życie Ódinna, jej byłego męża. Z kawalerskiego życia wyrywa go gwałtownie i brutalnie konieczność zaopiekowania się jedenastoletnią córką Rún, która do tej pory mieszkała z matką, a ojciec pełnił funkcje rodzica weekendowego. Żeby tego było mało umiera koleżanka Ódinna z pracy i właśnie on ma przejąć po niej sprawę ustalenia czy w jednym z domów wychowawczych przed trzydziestoma laty nie doszło do rażących zaniedbań i złamania prawa. Krókur, położone na odludziu stało się bowiem miejscem dziwnej śmierci dwóch wychowanków ośrodka. Chłopcy w dość niejasnych okolicznościach udusili się spalinami w samochodzie należącym do właściciela domu wychowawczego.

Ódinn rozpoczyna dochodzenie. W miarę poznawania kolejnych szczegółów tragicznej śmieci chłopców w Krókur, zaczyna mieć coraz większe wątpliwości co do swej poczytalności. Dookoła niego zaczynają dziać się rzeczy dziwne. Co gorsza jego dość mocno zamknięta w sobie córka zdaje się dostrzegać to co i on. Ódinn ma również coraz większe wątpliwości czy śmierć jego żony to wyłącznie nieszczęśliwy wypadek. Czy uda mu się rozwikłać obie tragiczne zagadki?

Niechciani to moje pierwsze spotkanie z twórczością Yrsy Sigurdardóttir i przyznam, że bardzo żałuję, że dopiero teraz było mi dane poznać prozę autorki. Książka zrobiła na mnie spore pozytywne wrażenie. Sprawiła, że się bałam momentami ją czytać. Bałam się czytać ją przed snem. Autorka doskonale żongluje napięciem i potrafi sprawić, by czytelnikowi krew w żyłach zamarzła.

Akcja powieści toczy się równolegle współcześnie i przed trzydziestoma laty. Yrsa Sigurdardóttir rozpoczyna swą opowieść hitchcockowskim trzęsieniem ziemi, by potem coraz bardziej budować napięcie. Autorka powoli, systematycznie wyjaśnia zagadki tragicznych śmierci, po drodze bardzo intensywnie strasząc swego czytelnika. Potrafi doskonale dawkować napięcie i urywać opowieść w najmniej oczekiwanym momencie, by przedłużyć „cierpienie” czytelnika i nie odkrywać wszystkich tajemnic od razu. Klimat grozy jest wszechobecny. Prawie do samego końca trudno jest się domyśleć, co się tak naprawdę stało. Bardzo dobra lektura, która zdecydowanie utrudnia zasypianie. Polecam.

Niechciani, Yrsa Sigurdardóttir, Wydawnictwo Muza S.A.

Książkę do recenzji udostępniła firma Business & Culture.

Obserwatorka i komentatorka życia. Z pasją o kulturze, podróżach, rodzicielstwie i życiu jako takim. Po ojcu M, po mężu P. Wiecznie zabiegana, nieustannie niewyspana...

9 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *