dokument
Literatura

Bycie miłym to przekleństwo?

Spotykasz na swej drodze człowieka, na którym zawsze można polegać, który nigdy ci nie odmawia, który zawsze jest chętny do pomocy i nigdy nie uskarża się, że bagaż zadań, które dźwiga na swych barkach zdecydowanie go przerasta. Myślisz sobie … jaki miły i pomocny, niezawodny, oddany, a może nawet wręcz usłużny człowiek. A może ty właśnie jesteś tym zawsze miłym, pomocnym, zawsze gotowym do działania? Czy zdajesz sobie sprawę, że w rzeczywistości Bycie miłym to przekleństwo?

Jeśli ty właśnie jesteś tym Miłym, to zdajesz sobie z tego doskonale sprawę i pewnie jednocześnie czujesz ogromny dyskomfort, że śmiesz nawet tak myśleć. Bo Miłym nie wolno przecież tak myśleć. Nie można tak wspaniałej cechy jak bycie miłym demonizować. Trzeba za to być zawsze dzielnym, miłym, pomocnym … wręcz posiadać cechy istoty niezniszczalnej. Jeśli tak jest w rzeczywistości, to książka Bycie miłym to przekleństwo autorstwa Jacqui Marson jest dokładnie tym, czego potrzebujesz. Autorka jest dyplomowanym psychologiem, który od lat zmaga się z trapiącą ją od najwcześniejszych lat przypadłością – byciem Miłą. Bycie Miłym czyli kimś, kto swym własnym kosztem i nie czując się z tym wcale dobrze, stara się za wszelką cenę spełnić oczekiwania innych, nie sprawić nikomu przykrości, nikogo nie rozczarować, wszystkim odejmować pracy, biorąc ją jednocześnie na swoje barki, wcale nie jest cechą wspaniałą. Niesie bowiem ze sobą ogromne koszty po stronie Miłego, nie pozwalając mu szczęśliwie i spokojnie żyć.

W książce Bycie miłym to przekleństwo Jacqui Marson zabiera swego czytelnika, z którym odbywa w tej lekturze swego rodzaju terapię, w głąb jego umysłu. Ukazuje gdzie leżą źródła bycia Miłym, w jaki sposób Miły postrzega świat i otaczających go ludzi. Autorka w przystępny sposób daje wskazówki, jak Miły może zacząć zmieniać swoje życie, jak zacząć myśleć nie tylko o innych, lecz również o sobie, jak na co dzień wzmacniać poczucie własnej wartości i w końcu jak zacząć być Miłym przede wszystkim dla siebie.

Autorka pisze lekko, ze sporą dawką humoru a przedstawiane problemy i metody ich rozwiązywania obrazuje przykładami z własnej pracy terapeutycznej z pacjentami.

Jeśli zatem masz problem z mówieniem nie, zawsze chcesz by wszyscy byli zadowoleni, nawet jeśli bardzo wiele cię to kosztuje, jeśli w końcu chcesz zacząć dbać również o siebie a nie tylko o wszystkich dookoła, to książka Bycie miłym to przekleństwo jest zdecydowanie dla ciebie.

Bycie miłym to przekleństwo, Jacqui Marson, Wydawnictwo Muza S.A.

Książkę do recenzji udostępniła firma Business & Culture.

Obserwatorka i komentatorka życia. Z pasją o kulturze, podróżach, rodzicielstwie i życiu jako takim. Po ojcu M, po mężu P. Wiecznie zabiegana, nieustannie niewyspana...

4 komentarze

  • Katarzyna Meres

    Hmm, chyba w liceum byłam taką Miłą osobą i faktycznie jest to uciążliwe. Wszyscy się do mnie zwracali z problemami, z lekcjami, z pytaniami, a ja mimo że nie miałam na to ochoty udzielałam im pomocy, bo czułam się za to odpowiedzialna. Na szczęście z czasem mi przeszło i sama wybieram czy chcę komuś pomóc, czy wręcz przeciwnie. Książka może i pomocna dla osób uwikłanych w bycie Miłym

  • lirith

    Na pewno łatwiej w życiu być wredną zołzą, ale tego trzeba się nauczyć i nie jest to proste. Ja chyba pozostanę miła, choć już nie zbyt miła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *