literatura obyczajowa
Literatura

Dom nad jeziorem smutku – książka, którą się przede wszystkim czuje

Ruth i jej młodsza siostra Lucille nie mają łatwego dzieciństwa. Pewnego dnia ich matka przywozi je do swego rodzinnego domu w prowincjonalnym miasteczku Fingerbone. Pozostawia córki pod opieką swej matki, a babki dziewczynek, sama zaś wjeżdża autem z urwiska do jeziora, nad którym leży miasto, a które kiedyś było już świadkiem innej tragedii rodziny Foster. Kiedyś w jego wodach zginął dziadek Ruth i Lucille. Doszło wówczas do tragicznej w skutkach katastrofy kolejowej a ciemne wody jeziora stały się miejscem spoczynku ogromnej liczby osób.

Opieka babci nie trwa jednak długo. Gdy staruszka umiera do Fingerbone sprowadzają się dwie wręcz nierozłączne siostry dziadka dziewczynek i to one przejmują pieczę nad nimi i ich wychowaniem. Zdziwaczałe siostry nie potrafią jednak przyzwyczaić się do życia na prowincji, w dodatku w domu pełnym absolutnej niewygody. Z odsieczą przychodzi im Sylvie, siostra matki Ruth i Lucille. I to ona przejmuje ostatecznie opiekę nad dziewczynkami. I tym razem nie jest to opieka typowa i łatwa do przyjęcia dla Ruth i Lucille. Ciotka jest bowiem osobą ekscentryczną, bardzo zamkniętą w sobie. To wolna dusza, która jest w nieustającej podróży. Czy wytrzyma w zamknięciu prowincjonalnego miasteczka? I jaki będzie miała wpływ na dorastające Ruth i Lucille?

Dom nad jeziorem smutku autorstwa Marilynne Robinson to powieść wypełniona po brzegi smutkiem, refleksją, ale też ogromną miłością i tęsknotą do wolności. To powieść, która zasmuca, otwiera szeroko oczy, zmienia punkt widzenia i poszerza horyzonty a także daje nadzieję. To historia wolności, która nie znosi zamknięcia, przymusu, konwenansów i utartych ścieżek. To opowieść o dorastaniu, dokonywaniu wybroów i wytyczaniu własnej drogi życiowej.

Marilynne Robinson kreśli w powieści Dom nad jeziorem smutku bohaterów innych niż wszyscy, mocno zamkniętych, wręcz hermetycznych, do których tak trudno dotrzeć i odkryć źródła ich zachowań, a także podejmowanych przez nich decyzji życiowych. To postaci ekscentryczne, nieszablonowe, które nie potrafią, mimo szczerych chęci, żyć zgodnie z powszechnie przyjętymi zasadami. Nie są również akceptowane przez resztę społeczeństwa. To bohaterowie, którzy budzą w czytelniku mnóstwo często bardzo skrajnych uczuć.

Trudno o tej powieści pisać, ją się przede wszystkim odczuwa. To lektura do refleksji, powodująca, że coś się w nas wewnętrznie burzy, coś nie daje nam spokoju. Poczujcie zatem sami całe jezioro smutku i odnajdźcie iskierkę nadziei na jego dnie.

Dom nad jeziorem smutku, Marilynne Robinson, Wydawnictwo M

Książkę do recenzji udostępniło Wydawnictwo M.

Obserwatorka i komentatorka życia. Z pasją o kulturze, podróżach, rodzicielstwie i życiu jako takim. Po ojcu M, po mężu P. Wiecznie zabiegana, nieustannie niewyspana...

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *