Kultura,  Literatura

A co ty byś zrobił, gdybyś zgubił się na Marsie?

Mark Watney wraz z pozostałymi członkami załogi misji marsjańskiej, kilka dni temu wylądował na Czerwonej Planecie. Misja miała przebiegać bez przeszkód, a załoga cała i w komplecie już niedługo wyruszyć w drogę powrotną do domu. Jeszcze tylko kilka badań, zebranie próbek, pożegnanie z nieprzyjaznym środowiskiem pozbawionym warunków do przeżycia i można wyruszać w drogę. Niestety, niespodziewana i bardzo gwałtowna burza piaskowa krzyżuje plany astronautów i całej kosmicznej ekspedycji. Konieczna jest natychmiastowa ewakuacja z Czerwonej Planety. Podczas niej dochodzi do nieszczęśliwego wypadku. Ranny zostaje Mark. Reszta załogi traci z nim kontakt. Wszystko wskazuje na to, że zmarł i już na zawsze zostanie na Marsie. Pozostali członkowie załogi Marka odlatują, przeświadczeni, że przyjaciel poniósł śmierć.

Na swoje szczęście lub nieszczęście Markowi udaje się przeżyć. Jest tylko lekko ranny. Niestety podczas burzy zniszczeniu ulega antena radiowa służąca do komunikacji z Ziemią. Wobec faktu, że zarówno jego koledzy, jak i już wkrótce sztab NASA, będą uważać Marka za tragiczną ofiarę misji marsjańskiej, przed astronautą roztacza się niezbyt optymistyczna wizja przyszłości. Co prawda na Marsie są zbudowane instalacje, które przez pewien czas zapewnią mu bezpieczne warunki życia, są również zapasy żywności, niemniej najbliższa misja marsjańska nastąpi na tyle późno i na tyle daleko od obecnego miejsca pobytu Marka Watneya, że jeśli mężczyzna nie znajdzie sposobu, by dać znać Ziemi, że żyje bądź dotrzeć na czas do miejsca kolejnego lądowania statku z rodzimej planety, czaka go mało optymistyczna przyszłość. Zostanie pierwszym martwym Ziemianinem na Marsie. Mark jest jednak inżynierem i botanikiem. Ma też głowę na karku i ogromne pokłady optymizmu, a on jest ważny, gdy się zostaje jedynym człowiekiem na całej planecie. I oczywiście ma przeogromny zbiór utworów disco… Disco? Czy to wystarczy, by jakimś sposobem wrócić do domu?

Marsjanin to debiut literacki Andy’ego Weir’a. Po pierwszym szoku wywołanym ogromną ilością mało mi mówiącego żargonu naukowego, a może nawet pseudonaukowego, gdyż jestem kompletnym laikiem w tym zakresie, książka powolutku, bez pośpiechu zaczęła mnie wciągać i w ostatecznym rezultacie sprawiła, że nie mogłam się od niej oderwać aż do samego końca. Po pierwsze główny bohater. To postać, która zjednuje sobie czytelnicze serca. Pełen humoru, niesłabnącego optymizmu, miejscami z niewyparzonym językiem i ogromną wolą przetrwania. Mark Watney intryguje, bawi i budzi podziw. Z zapałem śledziłam jego walkę o przetrwanie. Podziwiałam pomysłowość i niesłabnącego ducha. Po drugie świat marsjański stworzony przez autora. Czytając o Marsie, instalacjach i maszynach sprowadzonych tam przez człowieka, działaniach wielkich agencji kosmicznych, odnosi się wrażenie, że ta historia jest jak najbardziej prawdziwa i my, Ziemianie już na Czerwonej Planecie wylądowaliśmy i mamy wobec niej dalekosiężne plany. Po trzecie historia opowiedziana przez autora trzyma w napięciu praktycznie do samego końca. Ma się co prawda nadzieję, że wszystko skończy się dobrze, niemniej nie ma takiej pewności … Bo jak mówi prawo Murphy’ego jak coś ma pójść źle, to pójdzie… Polecam.

Andy Weir, Marsjanin, Wydawnictwo Akurat

Książkę do recenzji udostępniła firma Business & Culture.

Obserwatorka i komentatorka życia. Z pasją o kulturze, podróżach, rodzicielstwie i życiu jako takim. Po ojcu M, po mężu P. Wiecznie zabiegana, nieustannie niewyspana...

14 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *