o kawie
Książki,  Kuchnia,  Literatura

A co Ty właściwie wiesz o kawie?

Któż z nas nie lubi kawy? Trudno znaleźć kogoś, kto jej nie spożywa w jakiejkolwiek z możliwych postaci. Kawę można parzyć, rozpuszczać, dodawać do wszelakiego rodzaju słodkości, ba kawą można nawet zrobić peeling, który skutecznie i z oszałamiającym aromatem zedrze z naszej skóry stare pokłady naskórka.

Ale co tak naprawdę wiemy o kawie? Jeśli w gruncie rzeczy nasza wiedza ogranicza się mocno do tego, że można ją kupić w praktycznie każdym sklepie spożywczym i nie tylko, bądź udać się na nią do jakiejś miłej kawiarni to polecam skromnych rozmiarów książkę autorstwa dwóch (chyba zakochanych w kawie) kobiet – Elizabeth Bangert i Christine Mahrle pod prostym i niepozostawiającym wątpliwości tytułem “Kawa”.

Z lektury tej książki dowiedzieć się można skąd pochodzi kawa, przeczytać sporo o jej historii i metodach produkcji, a także o tym jak w przeszłości się ją przyrządzało. Autorki zabiorą czytelnika w podróż po miejscach, w których kawę się uprawia i zaznajomią go z jej rodzajami. A może interesuje Was jak powstaje kawa bezkofeinowa? Z lektury dowiedzieć się również można jak sprawić, by kawa była jak najsmaczniejsza. No i oczywiście przeczytamy jaki wpływ ma kawa na nasze zdrowie. Dlaczego warto ją pić oraz kiedy należy z niej zrezygnować.

A oprócz tego … całe mnóstwo przepisów na kawę z podziałem na państwa, z których te receptury pochodzą. Mamy zatem np. przepis na włoską Caffe Corretto, Caffe Shakerato, Cappuccino con Panna, Doppio, austriacki Biedermeier, Fiakier, Carski melanż, niemiecki Faryzeusz, Schwatten, szwajcarska Cafe Melange, Kawa pijana, francuska Cafe Brulot i wiele, wiele innych.

A oprócz tego … spora ilość przepisów na “pyszności z kawą i do kawy”, a wśród nich rożki o smaku cappuccino, Creme Brulee, tort tiramisu z truskawkami czy eklerki kawowo-czekoladowe widoczne powyżej. Polecam kawoszom i nie tylko.

Elizabeth Bangert, Christine Mahrle, Kawa, Wydawnictwo KDC

Obserwatorka i komentatorka życia. Z pasją o kulturze, podróżach, rodzicielstwie i życiu jako takim. Po ojcu M, po mężu P. Wiecznie zabiegana, nieustannie niewyspana...

16 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *