Dziecko,  Książki

Bobry mówią dzień bobry – Wanda Chotomska

Może warto by się czasem na tym świecie trochę nad życiem zastanowić i z takiej przyrody przykładów dobry pożytek zrobić. Bo jak to jest zrobione, że czasem tak już w świecie, że miast matka ojciec nad dzieciem sprawuje pieczę? I dziwny ten świat cały i magii pełen wiele, że czasem tygrys miast mięsem irysem raczy swe podniebienie. A jak tu przejść bez śmiechu, jak nie uśmiechnąć że się, gdy bobry na dzień dobry mówią, że dzień jest bobry? I śmiech i radość i szczęście niepojęte i twarz się sama śmieje i humor pełnym gębkiem …

Lecz czemu ja tak piszę, czym słowa me natchnione? To Chotomskiej żartem słowa me zmienione. Bo jak tu nie żartować, jak nie przekręcać rymów, gdy bajki grajki, wiersze, żarty jej wspaniale wyłożone? Lecz będąc już poważną, bez śmiechu kreśląc słowa rzeknę wręcz po prostu, że jestem urzeczona.

Któż z nas nie zna Wandy Chotomskiej proszę o podniesienie ręki i … To chyba nie ta bajka, jednak. I dobrze. Mam nadzieję zatem, że Wandę Chotomską znamy wszyscy, a ci, którzy jednak nie znają jak najszybciej nadrobią zaległości, bo znać Wandę Chotomską, polską pisarkę i autorkę wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży zwyczajnie znać wypada, ba należy wręcz. Przyznam zatem z dumą, że i ja twórczość Wandy Chotomskiej znam, podziwiam, uwielbiam. Z ogromną radością sięgnęłam zatem po wydaną w 2014 roku przez Wydawnictwo Znak książkę “Bobry mówią dzień bobry”. Radość moja była tym większa, kiedy odkryłam, że ilustracje do niniejszej książki wykonał Bohdan Butenko. Tandem Chotomska – Butenko to bowiem gwarancja wspaniałego, ponadczasowego humoru.

Bobry mówią dzień bobry tworzą bajki gdybajki wśród których odnajdziemy radosne, pełne niebanalnego humoru wiersze mówiące o tym, co by było gdyby nie było na świecie dokładnie tak jak jest.  Znajdziemy tu także rymy i rymki a tu rymowane bardziej i mniej opowieści o zwierzętach, owadach, korniszonach, dziadkach do orzechów i babkach drożdżowych a także wszelakich tematach które zaprzątają bogatą fantazję poetki. To również limeryki i żarciki, które budzą gromki śmiech. A wszystko to okraszone w dawkach odpowiednich radosną grafiką, która idealnie wpasowuje się i uzupełnia bogactwo literackiego humoru.

Wspaniale czasem oderwać się od rzeczywistości, zagłębić się w świat pisany rymem, w którym wszystko jest niemal możliwe a celem tej magii jest zwyczajny, niczym niepowstrzymany śmiech. Wszak śmiech to zdrowie. Czytajmy zatem Wandę Chotomską na zdrowie. Ale, ale i z refleksją, bo wiersze poetki są przecież też mądre, często niejednoznaczne. A dwuznaczności przecież najlepiej skłaniają do zastanowienia się przez chwilę nad tym, co w życiu jest naprawdę ważne.

Dzięki Wandzie Chotomskiej i Bobry mówią dzień bobry wróciłam na chwilę do dzieciństwa. Uśmiech zagościł na mej twarzy. Udało mi się również zaszczepić uwielbienie do twórczości Wandy Chotomskiej w moim synu, który gdy usłyszał jeden zabawny wierszyk, nie pozwolił mi oderwać się od książki dopóki nie przeczytałam jej do końca. Radości mieliśmy mnóstwo. Śmiechu co niemiara. Z pewnością będziemy jeszcze wielokrotnie wracać do Bobry mówią dzień bobry.

Wanda Chotomska, Bobry mówią dzień bobry, Wydawnictwo Znak

Książkę do recenzji udostępnił Portal Sztukater.

Obserwatorka i komentatorka życia. Z pasją o kulturze, podróżach, rodzicielstwie i życiu jako takim. Po ojcu M, po mężu P. Wiecznie zabiegana, nieustannie niewyspana...

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *