Literatura

Recepta na miłość – Paula Roc

Magda przyjeżdża do Barcelony na lekarskie praktyki. Ostatnio w jej życiu wiele się zmieniło i to w stopniu wręcz niewiarygodnym. Jej poukładane dotąd życie, które wiodła nagle z dnia na dzień za sprawą jednego zdarzenia całkowicie legło w gruzach. Zawaliła rok studiów, musi powtarzać egzaminy, rozstała się z Robertem a wszystko to przez jedno tragiczne, drastyczne wydarzenie. Wyjazd do Barcelony ma być próbą naprawienia wszystkiego poprzez ucieczkę od tego, co najbardziej boli, od straty, od śmierci oraz obezwładniającego i odbierającego sens istnienia poczucia winy.

Juan, syn znakomitego neurochirurga, również rozpoczyna praktyki w barcelońskim szpitalu. Syn swego ojca, ojca wiecznie zapracowanego i nieobecnego w życiu mężczyzny również nie potrafi odnaleźć się w otaczającej rzeczywistości. Pomimo bycia człowiekiem dorosłym stale próbuje spełniać oczekiwania wymagającego rodzica. Może tu, w barcelońskim szpitalu w końcu wraz ojcem staną się sobie bliżsi? Jednak mimo posiadania niezaprzeczalnych umiejętności i wspaniałego podejścia do pacjentów w rzeczywistości tym, o czym marzy Juan nie jest zawód lekarza. On ma duszę artysty, lecz czy odważy się wybrać życie o jakim marzy?

Roi jest rezydentem, lekarzem, który w hierarchii jest o wiele wyżej niż zwykły praktykant, lecz nie na tyle wysoko, by nie musieć nieustannie walczyć o szacunek i przychylność starszych stażem lekarzy. Jest zdolny, ambitny i bardzo arogancki. Sukces, podziw, zdobycie renomy to główny motor jego działania. Z pozoru wrogi, cyniczny skrywa jednak w sobie bolesne tajemnice, które przed światem skryte są pod zimnym i bezwzględnym pancerzem? Co wzbudza jego ogromny lęk?

Losy bohaterów, wśród których znajdziemy również młodziutką Irati oraz sympatyczną pielęgniarkę Maię splatają się nieustannie ze sobą. Rodzą się przyjaźnie i miłości. Postaci dramatu ukazują z czasem swą prawdziwą twarz a na światło dzienne wychodzą skrywane dotąd bolesne tajemnice. Kto przetrwa trudy lekarskiego życia, kto komu złamie serce a kto niemal straci życie?

“Recepta na miłość” Pauli Roc to osadzona w barcelońskiej, lekarskiej rzeczywistość opowieść o grupie ludzi, którzy poszukują recepty na swe życie, szczęście i wewnętrzny spokój. Gubią się i odnajdują, podejmując przy okazji trudne życiowe decyzje.

Powieść Pauli Roc nie odbiega zbyt mocno od konwencji przyjętych w serialach telewizyjnych osadzonych w środowisku lekarskim, takich choćby jak “Chirurdzy” czy “Lekarze” i w rzeczywistości książkę czyta się poniekąd jakby się oglądało taki właśnie serial. Rzeczywistość zmienia się błyskawicznie, czas płynie, życie lekarzy w barcelońskim szpitalu pędzi z zawrotną prędkością a młodzi ludzie rozstrzygają życiowe dylematy pomiędzy kolejnymi nocnymi dyżurami. Jest tu przyjaźń, romans, złamane serce i mnóstwo młodzieńczych rozterek. Nic nowego, nic zaskakującego. Książkę, o skromnych rozmiarach, czyta się błyskawicznie. Dla miłośników gatunku.

Paula Roc, Recepta na miłość, Wydawnictwo Sine Qua Non

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Sine Qua Non.

Obserwatorka i komentatorka życia. Z pasją o kulturze, podróżach, rodzicielstwie i życiu jako takim. Po ojcu M, po mężu P. Wiecznie zabiegana, nieustannie niewyspana...

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *